Legionella Coraz Bardziej Rozpowszechniona w Polsce: Co Powinniśmy Wiedzieć?

Nie tylko Rzeszów – alarmujące informacje dotyczące bakterii Legionella docierają z coraz to nowych miejsc w Polsce. Ostatnio doszło do wykrycia aż 11 przypadków zakażeń w Łodzi oraz potwierdzenia obecności bakterii w jednym z warszawskich przedszkoli. Choć liczba nowych zachorowań nie rośnie w bardzo szybkim tempie, warto wiedzieć, gdzie dotychczas wykryto bakterię oraz jakie kroki podjąć, by nie narażać się na zakażenie.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Co to jest legionella?

Legionella to rodzaj bakterii, które mogą powodować legionellozę, chorobę potencjalnie śmiertelną, jeśli nie zostanie odpowiednio i szybko leczona. Legionella bywa obecna w ciepłej wodzie, zwłaszcza w systemach klimatyzacyjnych, basenach czy wannach z hydromasażem. Osoby, które są narażone na wdychanie drobnych kropel wody zawierającej bakterię, są najbardziej narażone na zakażenie.

Gdzie dotychczas stwierdzono obecność bakterii?

Jak wynika z najnowszych informacji, obecność legionelli potwierdzono nie tylko w Rzeszowie, ale również w co najmniej 11 przypadkach w Łodzi. Niedawno potwierdzono też obecność bakterii w przedszkolu w Warszawie. Warto podkreślić, że choć liczba zachorowań rośnie, nie jest to dynamiczny wzrost, co może świadczyć o podjętych działaniach prewencyjnych oraz świadomości mieszkańców.

Jak chronić się przed zakażeniem?

Aby minimalizować ryzyko zakażenia legionellą, warto podjąć kilka ważnych kroków:

  1. Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia wodne, takie jak prysznice czy systemy klimatyzacyjne.
  2. Unikaj wdychania pary wodnej w miejscach publicznych, zwłaszcza w pobliżu basenów czy jacuzzi.
  3. Bądź świadomy symptomy legionellozy, takie jak gorączka, kaszel, ból mięśni czy bóle głowy, i niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem w przypadku ich wystąpienia.
  4. Dbaj o regularne kontrole jakości wody w miejscach publicznych, zwłaszcza w instytucjach takich jak przedszkola czy szkoły.

Wnioski

Chociaż obecne doniesienia o przypadkach zakażenia legionellą w Polsce mogą niepokoić, ważne jest, aby pamiętać o podstawowych zasadach prewencji oraz być świadomym potencjalnego zagrożenia. Regularne działania kontrolne i dbałość o czystość systemów wodnych mogą skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się bakterii w społeczności.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]