Polacy stracą kilkaset złotych już w przyszłym roku

Obniżka stóp procentowych aż o 0,75 pkt. procentowego jest mocno komentowana nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Na pewno nie pomoże to zmniejszyć polskiej inflacji, która w przyszłym roku może być najwyższa w Unii Europejskiej.

Fot. Kraków w Pigułce

Bloomberg pisze o „bazooce”, AP o cięciu, a reszta mediów po prostu o zaskoczeniu. Obniżka stóp procentowych o 0,75 pkt. proc. spowodowała obniżenie wartości złotówki. Dolar kosztuje w tej chwili aż 4,29 zł, euro 4,59, a funt szterling 5,35 zł.

Ma to też swoje dobre strony. Gospodarka nabiera rozpędu, tańsze są raty kredytów i Polacy są skłonni więcej wydawać. Jednak tego rodzaju obniżka zawsze musi pociągnąć za sobą podwyżkę i na pewno nie pomoże obniżyć inflacji.

Polska w przyszłym roku może mieć najwyższą w Unii Europejskiej inflację. Jeżeli osiągnie ona poziom 7 proc., jak zakładają ekonomiści, każdy Polak straci w ciągu roku ponad 500 zł.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]