Ostrzeżenie CSIRT KNF: Fałszywa strona podszywa się pod OLX

W dobie cyfryzacji, cyberprzestępczość staje się coraz powszechniejszym zagrożeniem. Ostatnie doniesienia CSIRT KNF ostrzegają przed nowym, sprytnym oszustwem online, związanym z popularnym portalem ogłoszeniowym OLX. Cyberprzestępcy stworzyli fałszywą stronę, która na pierwszy rzut oka może wydawać się autentyczna. Ważne jest, aby być na baczności i wiedzieć, jak rozpoznać fałszywe witryny.

Fot. Kraków w Pigułce

Fałszywa Domena: Przez 'ö’ do Oszustwa

Oszustwo polega na wykorzystaniu specjalnego kodowania znaków, gdzie litera „o” została zastąpiona przez „ö”. Ta niewielka modyfikacja sprawia, że domena fałszywej strony łudząco przypomina prawdziwą. Adres niebezpiecznej strony, która jest wykorzystywana w oszustwie to: hxxps:// ölx[.]pl. Jest to sprytna manipulacja, mająca na celu wprowadzenie użytkowników w błąd i wyłudzenie od nich cennych informacji czy środków finansowych.

Jak się Ochronić?

W obliczu tego typu zagrożeń, niezmiernie ważne jest, aby:

  1. Zwracać uwagę na adres URL: Sprawdź, czy domena strony jest poprawna. W przypadku OLX, właściwy adres to www.olx.pl.
  2. Nie Klikać w Nieznane Linki: Unikaj klikania w linki otrzymane od nieznanych źródeł lub w podejrzanie wyglądających wiadomościach.
  3. Używać Oprogramowania Antywirusowego: Zainstaluj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe, które może zablokować dostęp do podejrzanych stron.
  4. Edukować się i Innych: Bądź na bieżąco z informacjami o nowych oszustwach i edukuj swoich bliskich na ten temat.

Apel do Społeczności

CSIRT KNF apeluje do społeczności internetowej, aby być czujnym i nie dawać się okraść. W przypadku zauważenia nieprawidłowości lub podejrzanej aktywności, należy niezwłocznie zgłosić to odpowiednim służbom.

Oszustwa internetowe nabierają na sile, a cyberprzestępcy stają się coraz bardziej przebiegli. Nie dajmy się zwieść ich manipulacjom. Pamiętajmy, aby zawsze weryfikować autentyczność stron internetowych, na których zamierzamy przeprowadzać transakcje. Bezpieczeństwo online zaczyna się od naszej czujności i świadomości.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]