Akcje fiskusa w całej Polsce. Nadciąga fala masowych kontroli!

W dobie cyfryzacji także kontrola skarbowa ulega zmianom. Nowe regulacje oraz wdrażanie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) mają za zadanie zaostrzyć kontrolę i zapobiec nadużyciom. To jednak nie wszystko, bo system wzbudza obawy ekspertów, którzy mówią, że w niepowołanych rękach może dojść do wycieku wrażliwych danych.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Urzędy Skarbowe zyskują więcej władzy

Od połowy 2024 roku, Urzędy Skarbowe będą posiadały możliwość przeprowadzania kontroli w każdej firmie, nie ograniczając się tylko do osobistych wizyt. Tym samym, kontrole mogą stać się częstszym zjawiskiem, zważywszy, że inspektorzy będą mieli łatwiejszy dostęp do niezbędnych danych poprzez wgląd do kont bankowych podatników.

Głównym narzędziem usprawniającym kontrolę skarbową będzie Krajowy System e-Faktur, który zostanie uruchomiony 1 lipca 2024 roku. System ten pozwoli na ogólnokrajowe tworzenie, archiwizowanie oraz przesyłanie elektronicznych faktur, zwiększając tym samym efektywność w analizie i weryfikacji ze strony organów podatkowych.

Nowe wytyczne, nowe wyzywania

Choć nowy system ma za zadanie uczynić proces kontroli bardziej uszczelnionym, przewiduje się, że może to także skutkować nałożeniem surowszych kar finansowych za różnego rodzaju nieprawidłowości w fakturach. Eksperci podkreślają, że nowe oprogramowanie może stawiać przedsiębiorców przed wyzwaniami technicznymi, które mogą prowadzić do błędów i konsekwentnie do surowych sankcji finansowych.

Sprawdzanie nawet prywatnych użytkowników

System wzbudza obawy ekspertów, którzy twierdzą, że w przypadku wycieku danych, informacje mogą być wykorzystane. Firmy energetyczne, operatorzy komórkowi, a nawet sklepy wystawiają faktury. W połączeniu z e-paragonami, informacje te mogą być niebezpieczne.

Echa niepokoju w środowisku biznesowym

Przedstawiciele znanych firm wyrażają obawy co do potencjalnego obciążenia, jakie nowy system może nałożyć na przedsiębiorców. Największe obawy budzą możliwości nałożenia surowych kar finansowych, które mogą sięgać nawet 100% wartości podatku z faktury lub 18,7% jej całkowitej wartości.

Wraz z wprowadzeniem nowych regulacji oraz systemu KSeF, krajobraz kontroli skarbowej w Polsce ulega zasadniczym zmianom. Inicjatywa ta, mająca na celu uszczelnienie systemu podatkowego, nie jest wolna od kontrowersji, budząc niepokój wśród przedsiębiorców związany z możliwością nałożenia surowych sankcji finansowych za błędy w procesie fakturyzacji. Jak zawsze, adaptacja do nowego systemu będzie wymagała zarówno świadomości jak i przygotowania, a przedsiębiorcy muszą być gotowi na nadchodzące zmiany i wyzwania, które niesie za sobą era cyfrowa kontroli skarbowej.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]