Czy to koniec zakazu handlu w niedzielę? Padły nowe pomysły

Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska zapowiadają, że chcą dokonać zmian w zakazie handlu w niedzielę.

Fot. Pixabay

Od kilku lat Polacy zmagają się z ograniczeniem handlu w niedziele, zgodnie z którą większość sklepów jest zamknięta, dając pracownikom szansę na spędzenie czasu z rodzinami i odpoczynek.

Jednakże najnowsze zapowiedzi ze sceny politycznej sugerują, że może nastąpić zmiana tej ustawy, przynosząc nowe możliwości dla konsumentów oraz przedsiębiorców.

Trzecia Droga przedstawiła niedawno plan, zgodnie z którym przywrócone zostaną dwie niedziele handlowe w miesiącu. Ten krok może być postrzegany jako próba znalezienia złotego środka między potrzebami konsumentów a prawa pracowników do wolnego czasu.

Z kolei Koalicja Obywatelska zaprezentowała swój program, w którym proponuje zniesienie zakazu handlu w niedziele. Partia ta wprowadziła również dodatkowe zabezpieczenia, takie jak gwarancja co najmniej dwóch wolnych weekendów w miesiącu oraz podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne. To podejście ma za zadanie zliberalizować przepisy dotyczące handlu i zabezpieczyć prawa pracowników, którzy mogą być zmuszeni do pracy w niedziele.

Mimo, że obecny zakaz handlu w niedziele spotkał się z różnymi opiniami, zdaje się, że Polacy przyzwyczaili się do tej nowości. W teorii jednak zakaz handlu w niedzielę miał przyczynić się do rozwoju małych sklepików i ograniczeń dużych sieci. Stało się jednak przeciwnie. Duże sieci notują ogromne wzrosty w piątek i sobotę, a małe sieci i małe sklepiki mają problem z handlem w niedzielę, ponieważ nie są w stanie zrobić wszystkiego samodzielnie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]