Fałszywe reklamy mogą być kosztowne – jak się przed nimi chronić? [10.09.2023]

W erze cyfrowej, oszuści nieustannie znajdują nowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy od niczego nieświadomych użytkowników internetu. CSIRT KNF, narodowy zespół reagujący na incydenty bezpieczeństwa komputerowego, zwraca uwagę na nowy trend wśród cyberprzestępców: fałszywe reklamy inwestycyjne, które rozprzestrzeniają się teraz za pośrednictwem platformy społecznościowej Twitter, oznaczone hasztagiem #X.

Fot. Kraków w Pigułce

Cyfrowy Pulap na Twitterze

Cyberprzestępcy korzystają z szerokiego zasięgu Twittera, aby publikować reklamy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się atrakcyjnymi ofertami inwestycyjnymi. Jednak w rzeczywistości są to przemyślane pułapki. Reklamy te nie tylko kierują użytkowników na niebezpieczne strony internetowe, ale również proszą ich o rejestrację, często wymagając podania osobistych danych.

Mechanizm Oszustwa

Po rejestracji na fałszywej stronie, ofiary wpadają w kolejną fazę oszustwa. Oszuści kontaktują się z nimi, często wykorzystując manipulację i perswazję, aby namówić ich do zainwestowania swoich ciężko zarobionych pieniędzy w nieistniejące projekty czy produkty inwestycyjne. Niestety, pieniądze te zwykle znikają, a ofiary zostają z niczym.

Chronić Się i Być Ostrym

W obliczu tego nowego typu zagrożenia, niezwykle ważne jest, aby użytkownicy byli świadomi i zachowywali szczególną ostrożność. Przed kliknięciem w link lub udostępnieniem swoich danych, warto dokładnie sprawdzić autentyczność strony i oferty. Pamiętajmy, że jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa, najprawdopodobniej tak właśnie jest.

Podsumowanie

W obliczu rosnącej fali cyberprzestępczości, wszyscy musimy zwracać uwagę na to, co robimy online. CSIRT KNF zaleca, abyśmy byli nie tylko świadomi zagrożeń, ale także aktywnie działać w celu ochrony siebie i innych przed możliwymi oszustwami. Pamiętajmy, aby zawsze być na baczności i nie dać się okraść!

Zachęcamy do podjęcia rozmowy o tym zagrożeniu w swojej społeczności, aby razem możemy stawić czoło tym oszustwom i chronić się przed potencjalnymi stratami finansowymi.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]