Zmiana strategii oszustów: Polski bank ostrzega przed fałszywymi linkami! [10.09.2023]

Czy jesteś świadomy ryzyka związanego z klikaniem w linki prowadzące do nieautentycznych stron, lub interakcją z oszustami, którzy fałszywie przedstawiają się jako przedstawiciele banków czy innych instytucji w czasie rozmów telefonicznych? Zachowaj ostrożność, bowiem przestępcy skombinowali te dwa sposoby oszukiwania.

Fot. Pixabay

Jak wygląda nowy sposób oszustwa?

Złodzieje lokalizują potencjalne ofiary na znanych platformach handlowych. Jeżeli wystawisz tam swoje przedmioty, mogą skontaktować się z Tobą, deklarując zamiar zakupu twojego produktu. Istnieje także ryzyko, że zostaniesz skontaktowany przez osobę, która fałszywie przedstawi się jako przedstawiciel platformy handlowej lub banku, oferując pomoc techniczną czy wsparcie w finalizacji transakcji. W trakcie konwersacji, oszuści mogą wspomnieć o konieczności przekierowania środków na „bezpieczne” konto czy też o potrzebie weryfikacji przed finalizacją transakcji. W trakcie tego procesu, mogą próbować zdobyć Twoje kody BLIK oraz autoryzację do wykonania operacji bankowych, co umożliwi im nieautoryzowane wydatki z Twojego konta. Dodatkowo, mogą próbować przekierować Cię na sfałszowaną stronę internetową, aby pozyskać Twoje dane logowania do bankowości online.

Co zrobić, aby się zabezpieczyć? Pamiętaj, aby nie podejmować następujących działań:

 • nie dziel się swoimi danymi logowania czy informacjami osobistymi na stronach dostępnych z otrzymanych linków;
 • nie udostępniaj nikomu kodów BLIK;
 • nie akceptuj transakcji, której sam nie zainicjowałeś;
 • nie wprowadzaj danych swojej karty płatniczej na stronach z linków;
 • zawsze zwracaj uwagę na komunikaty autoryzacyjne; Dodatkowo, bądź ostrożny w przypadku potencjalnie szkodliwych linków otrzymywanych SMS-em lub poprzez e-mail. Oszuści często wysyłają wiadomości informujące o:
 • zaległościach płatniczych za przesyłki czy opłaty za prąd,
 • zablokowanych kontach w bankach czy serwisach streamingowych. Mają na celu przekierować Cię na fałszywe strony za pomocą linków w treści wiadomości.

Jakie ryzyka wiążą się z wejściem w taki link?

Jeśli ulegniesz i klikniesz w link, zostaniesz przekierowany na oszukańczą stronę. Tam, przestępcy mogą próbować wyłudzić od Ciebie różne dane, włączając w to:

 • numer PESEL,
 • nazwisko panieńskie matki,
 • kod do sparowania z aplikacją mobilną,
 • identyfikator klienta lub hasło do bankowości online,
 • informacje o Twojej karcie płatniczej.

Zdecydowanie unikaj dzielenia się takimi informacjami na stronach dostępnych z linków. W rękach przestępców, takie dane mogą posłużyć do kradzieży Twoich oszczędności!

Jeżeli na jakiejkolwiek stronie zostaniesz poproszony o podanie danych karty, włączając w to numer, kod CVV2, datę ważności oraz kod autoryzacyjny, natychmiast przerwij operację. Przekazanie tych danych przestępcom pozwoli im dodać Twoją kartę do systemów płatności mobilnych takich jak Google Pay czy Apple Pay, a następnie dokonywać nią płatności zarówno stacjonarnie, jak i online.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]