Przyjdą do montażu. Nie masz wyjścia, musisz ich wpuścić [11.09.2023]

Na mocy ostatnich nowelizacji ustawy energetycznej, przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją energii muszą wprowadzić nowe liczniki dla swoich odbiorców. To oznacza, że grupy techniczne będą zobligowane do zrealizowania wizyt w naszych domach i mieszkaniach w celu montażu nowych przyrządów.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

W związku z tym, zespoły serwisowe różnych dostawców energii zaplanowały wizyty w naszych domach i mieszkaniach w celu instalacji nowych urządzeń, jeżeli te jeszcze nie zostały zamontowane w przestrzeniach wspólnych lub nie zostały wcześniej wymienione. Niezależnie od wybranej przez nas firmy energetycznej, ich ekipy techniczne będą potrzebować dostępu do pomieszczeń, w których znajdują się obecne liczniki.

  • Stoen Operator, działając na rzecz E.ON, już zainicjował proces wymiany w stolicy. Szczegóły tej inicjatywy są już widoczne w niektórych budynkach wielorodzinnych. Z reguły, większość mieszkańców nie będzie musiała być obecna w trakcie wymiany, gdyż liczniki umieszczone są na wspólnych korytarzach.
  • Tauron pełni kluczową rolę w tym przedsięwzięciu, instalując systematycznie ponad milion nowych liczników. Działania te zostaną rozszerzone na inne miasta, takie jak Wrocław czy Wałbrzych.
  • Energa-Operator również uczestniczy w tej inicjatywie, mając w planach modernizację liczników w ponad pół miliona domów i mieszkań w bieżącym roku.
  • PGE Dystrybucja złożyła zamówienia na inteligentne urządzenia pomiarowe. Firma przewiduje, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy otrzyma 700 tysięcy takich liczników.

Warto zaznaczyć, że proces wymiany nie wiąże się z dodatkowymi opłatami dla klientów. Jedyną niedogodnością może być krótkotrwały brak dostępu do energii elektrycznej w trakcie instalacji, jednak przerwa ta nie będzie trwała dłużej niż godzina.

Program aktualizacji liczników jest obecnie realizowany, rozpoczął się w 2022 roku, z założeniem zakończenia do 2030 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza wymienić w sumie aż 17 milionów liczników na terenie całego kraju.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]