Sprytny Manewr Oszusta. Zastawili pułapkę na 93-letnią staruszkę

Nasz spokój i poczucie bezpieczeństwa są dla nas bezcenne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wydaje się, że zagrożenie czyha na nas z każdej strony. Pani Joanna opisała nam niedawno przerażającą sytuację, która dotyczyła jej teściowej. Wydarzenie to jest znakomitym przypomnieniem, jak ważne jest, aby być czujnym i dbać o naszych bliskich, zwłaszcza tych starszych.

Fot. Pixabay

Czujność oszukiwana „listem z urzędu”

Pewnego dnia do 93-letniej teściowej Pani Joanny zadzwonił oszust podszywający się pod listonosza. Twierdził, że ma dla niej przesyłkę z ZUSu i poprosił o potwierdzenie adresu. Staruszka nieświadoma zagrożenia podała mu adres, myśląc, że faktycznie dostanie przesyłkę.

Niestety, to dopiero początek historii. Prawdziwe zagrożenie miało się dopiero zacząć.

Policjant, którym nie był

Nieco później do tej samej kobiety zadzwonił kolejny oszust, tym razem podszywający się pod policjanta. „Inspektor Sylwester Mazur” opowiedział jej historię o groźnym przestępcy, który jest listonoszem i z którym miała kontakt. Staruszka została poinformowana, że cała sprawa jest „ściśle tajna” i została ostrzeżona, aby z nikim o tym nie rozmawiać. Następnie, „inspektor” podał jej swoje rzekome dane i poprosił o ich weryfikację poprzez wybranie numeru alarmowego 112. Gdy teściowa Pani Joanny to zrobiła, oszust nie rozłączył się, udając policjanta, który potwierdził prawdziwość jego tożsamości.

Kolejny etap rozmowy był jeszcze bardziej niepokojący. Oszuści, chcąc zdobyć zaufanie staruszki, zaczęli wypytywać ją o szczegóły dotyczące jej życia, finansów i domu. Wszystko to miało rzekomo pomóc w śledztwie w sprawie groźnej grupy przestępczej.

Jak chronić siebie i bliskich przed oszustami?

Oszuści korzystają z różnych technik, aby zdobyć nasze zaufanie i wykorzystać naszą naiwność. Szczególnie narażone na tego typu zagrożenia są osoby starsze, które często są bardziej ufne i mniej świadome niebezpieczeństw płynących z nowoczesnych technologii.

Aby uchronić siebie i swoich bliskich przed tego typu oszustwami, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

  1. Nigdy nie udostępniaj osobistych informacji przez telefon, zwłaszcza gdy dzwoni nieznana osoba.
  2. Sprawdzaj tożsamość rozmówcy. Jeśli ktoś twierdzi, że dzwoni z instytucji lub firmy, upewnij się niezależnie, dzwoniąc na oficjalny numer tej instytucji.
  3. Rozmawiaj z osobami starszymi w swojej rodzinie o potencjalnych zagrożeniach i uczulaj je na oszustwa.
  4. Zawsze bądź czujny. Jeśli coś wydaje się podejrzane, prawdopodobnie tak jest.

Pamiętajmy, że nasza czujność i dbałość o bezpieczeństwo mogą uchronić nas i naszych bliskich przed poważnymi konsekwencjami. Bądźmy dla siebie wsparciem i chronmy się nawzajem.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]