Takie aplikacje należy natychmiast kasować. Kradną pieniądze z konta

Aplikacje zawierające ukryty kod są przyczyną zwiększonego wykradania finansowych aktywów z kont bankowych ludzi. Jak wskazują specjaliści z zespołu Google Cybersecurity Action Team, zagrożenie to nie jest iluzoryczne. Niepokojące jest to, że przestępcy są coraz bardziej zręczni w maskowaniu swoich złośliwych aplikacji.

fot. Pixabay

Oszuści implementują ukryte trojany, takie jak SharkBot, które mają na celu drenowanie kont użytkowników. Jak można się przed tym uchronić?

„Wersjonowanie”: Sprytne manewry cyberprzestępców

Metoda działania tej nowej fali cyberataków jest prosta. Przestępcy wprowadzają na rynek funkcjonującą, niepozorną aplikację służącą np. do montażu filmów, szyfrowania plików lub innych użytecznych czynności. W taki sposób aplikacja przechodzi niezbędne testy bezpieczeństwa i ląduje w sklepie z aplikacjami. Później, twórcy wprowadzają aktualizację, która jest pobierana z ich prywatnego serwera, zawierającą złośliwe skrypty. Ta technika, znana jako „wersjonowanie”, pozwala na aktywację funkcji trojana po pewnym czasie. Często użytkownik nawet nie wie, że stał się się ofiarą ataku.

Ataki SharkBot prowadzą do finansowej ruiny użytkowników

Zidentyfikowano, że pewne z tych niebezpiecznych aplikacji kryją w sobie trojana SharkBot. Ten niezwykle szkodliwy trojan jest w stanie monitorować wszystkie działania użytkownika, aby później zrealizować serię nieautoryzowanych transakcji. Niestety, liczba osób donoszących o tym problemie rośnie, a przestępcom jednorazowo nierzadko udało się ukraść setki tysięcy złotych.

Zalecenia Specjalistów: Jak Ochronić się przed Atakami SharkBot

Eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa zalecają szereg środków, które mają na celu chronić użytkowników przed atakami tego typu. Przede wszystkim, niezbędne jest regularne aktualizowanie systemów i aplikacji, które często zawierają najnowsze mechanizmy ochrony. Dodatkowo, zasadnicze jest korzystanie wyłącznie z pewnych źródeł przy pobieraniu nowych aplikacji oraz zwracanie szczególnej uwagi na opinie i liczbę pobrań przed instalacją.

Również obserwacja uprawnień aplikacji oraz użycie godnego zaufania antywirusa mogą służyć jako dodatkowy parasol ochronny przed malware. Użytkownicy winni być również bardziej ostrożni podczas aktualizowania aplikacji, zwłaszcza jeśli te budzą jakiekolwiek podejrzenia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]