Od jutra w całej Polsce nowy zakaz. Nie będzie wyjątków

W najnowszej serii działań mających na celu zwiększenie presji na Rosję w związku z trwającą wojną na Ukrainie, Polska zdecydowała się na wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Ta ostra reakcja zbiegła się z ogłoszeniem Komisji Europejskiej, która 8 września przedstawiła wytyczne dotyczące zakazu wjazdu tego typu pojazdów na teren Unii Europejskiej.

Fot. Kraków w Pigułce

Ogłoszenie Szefa MSWiA

W trakcie konferencji prasowej, która miała miejsce w sobotę na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu, Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, oficjalnie potwierdził, że od niedzieli w nocy Polska będzie respektować ten zakaz.

„W związku z opublikowaniem 8 września wytycznych Komisji Europejskiej dotyczącej zakazu wjazdu na teren UE samochodów zarejestrowanych w Rosji, zakaz ten na granicy polskiej będzie obowiązywał od jutra i wchodzi w życie dziś o północy” – oznajmił Kamiński.

Współpraca z Organami Państwowymi

Podczas konferencji prasowej Kamiński nie był sam – towarzyszyli mu zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, inspektor Mariusz Gojny oraz komendant główny Straży Granicznej, generał dywizji SG Tomasz Praga. Ich obecność podkreślała zdecydowaną postawę Polski w obliczu trwającej brutalnej wojny na Ukrainie, oraz gotowość do ścisłej współpracy między różnymi organami państwowymi w celu realizacji nowych regulacji.

Kontekst Globalny

Ten ostatni ruch jest częścią większego zestawu sankcji, które UE nałożyła na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikcie ukraińskim. Sankcje te mają na celu zwiększenie kosztów działania dla Rosji i są świadectwem solidarności państw Unii Europejskiej z Ukrainą.

Kolejne Kroki

Choć szczegóły dotyczące egzekwowania tego zakazu nie zostały jeszcze w pełni przedstawione, można oczekiwać, że w najbliższych dniach zostaną podjęte dodatkowe kroki w celu wzmocnienia kontroli na granicy i zapewnienia przestrzegania nowych przepisów.

Podsumowanie

Wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów zarejestrowanych w Rosji jest zdecydowanym sygnałem ze strony Polski i całej Unii Europejskiej. Akcja ta ukazuje jedność i determinację państw członkowskich w walce z agresją i łamaniem praw człowieka, które mają miejsce na Ukrainie. W najbliższym czasie można oczekiwać dalszego rozwoju sytuacji i potencjalnych nowych działań związanych z realizacją tego zakazu na terenie Polski i innych krajów UE.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]