Pył saharyjski nad Polską. Te osoby muszą uważać

Pył saharyjski przybył do Polski. Jak informuje, Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW w rozmowie z PAP, osoby z problemami z płucami, takimi jak astma, powinny zachować ostrożność.

Fot. Kraków w Pigułce

Ilość pyłu saharyjskiego w powietrzu nie jest znacząca. Jest możliwe, że osiądzie on na balustradach czy pojazdach. Przewiduje się, że we wtorek, po przejściu burz, pył zmyje się i już go nie będzie.

Jak zauważają eksperci, fenomen przenoszenia pyłu saharyjskiego do różnych części Europy, w tym Polski, jest efektem wielu procesów atmosferycznych i naturalnych zachodzących na Ziemi. Głównym mechanizmem są prądy wiatrowe, które mogą transportować drobinki pyłu na dalekie dystanse. Różne czynniki, takie jak pora roku oraz układy wysokiego i niskiego ciśnienia, mogą faworyzować przenoszenie pyłu w kierunku Polski.

Ponadto, różne zjawiska atmosferyczne, takie jak cyrkulacja powietrza czy fronty atmosferyczne, mogą podnosić szanse na występowanie tego typu zjawisk. Należy też podkreślić, że pył saharyjski może wpłynąć na jakość powietrza i warunki meteorologiczne w obszarach, do których dociera, czasami wpływając na poziom zachmurzenia oraz natężenie opadów. Jest to złożony i intrygujący proces, ukazujący dynamiczne i skomplikowane interakcje zachodzące w atmosferze naszej planety.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]