Uwaga! Oszuści wykorzystują fałszywe zlecenia zamówień do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania GuLoader

W najnowszym komunikacie, CERT Polska ostrzega przed trwającą groźną kampanią mailową, w ramach której oszuści próbują wykorzystać niczego nieświadomych użytkowników do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Oszuści wysyłają e-maile, w których proszą o przesłanie oferty dla zamówienia, rzekomo zawartego w załączniku. Nieostrożni użytkownicy mogą niestety wpaść w pułapkę i otworzyć załącznik, który w rzeczywistości zawiera złośliwe oprogramowanie znane jako GuLoader.

Fot. Kraków w Pigułce

Co to jest GuLoader?

GuLoader to złośliwe oprogramowanie, które jest używane do instalowania innych zagrożeń cybernetycznych na skompromitowanych komputerach. Funkcjonując jako ładunek wydobywczy, umożliwia on zdalnym atakującym dostęp do systemów zainfekowanych użytkowników, umożliwiając kradzież danych osobowych lub wprowadzenie innych form malware, włączając ransomware czy spyware.

Jak się chronić?

Najważniejszym krokiem w ochronie przed tego typu atakami jest ostrożność podczas otwierania nieznanych lub podejrzanych załączników w e-mailach. Nawet jeśli wiadomość wydaje się pochodzić od wiadomej osoby lub organizacji, zawsze warto zweryfikować jej autentyczność, zanim otworzymy jakiekolwiek załączniki lub klikniemy w linki.

Dodatkowo, zaleca się korzystanie z zaawansowanego oprogramowania antywirusowego, które może skanować załączniki e-mail i blokować znane zagrożenia. Uaktualnianie systemów i oprogramowania do najnowszych wersji również jest kluczowe, ponieważ często zawierają one poprawki bezpieczeństwa zapobiegające eksploatacji znanych luk.

Jak zgłosić podejrzane wiadomości?

Jeżeli napotkasz na wiadomość, która wydaje się być częścią tej groźnej kampanii mailowej, zalecamy zgłoszenie jej do CERT Polska. Możesz to zrobić korzystając z dedykowanych kanałów zgłoszeń dostępnych na stronie internetowej CERT Polska. Współpraca użytkowników z organami ścigania jest kluczowa dla identyfikacji i zatrzymania oszustów.

Groźna kampania mailowa jest poważnym zagrożeniem dla użytkowników internetu w Polsce. Oszuści wykorzystują sprytnie ukryte zagrożenia w załącznikach e-mail, aby kompromitować systemy naiwnych użytkowników. Zachęcamy do zachowania ostrożności i współpracy z CERT Polska w celu zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego w naszym kraju.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]