Uwaga na takie SMSy! Oszuści podszywają się pod aplikację mObywatel

Trwa kampania cyberprzestępców, którzy losowo rozsyłają wiadomości z załączonym linkiem. W celu zmylenia odbiorców, podmieniają ID nadawcy, podszywając się pod mechanizmy aplikacji mObywatel

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak informuje portal Niebezpiecznik, do losowych odbiorców rozsyłane są SMSy, których rzekomym nadawcą jest mObywatel. W treści wiadomości zawarta jest informacja, że użytkownik ma do odczytania jakąś wiadomość, a pod spodem widnieje link. Prowadzi on jednak do spreparowanej strony, na której podejmowane są próby wyłudzenia danych osobowych oraz loginów i haseł. Portal informuje, że strona z tego konkretnego SMS-a została już zablokowana, jednak można założyć, że podobnych linków jest więcej.

Z kolei portal dobreprogramy.pl podaje, że prawdopodobnych jest, iż liczba ataków SMS wykorzystujących wizerunek aplikacji mObywatel może w przyszłości wzrosnąć, z uwagi na jej popularność. Atakujący mogą wykorzystać dużą bazę użytkowników aby wyłudzić dane. Zaleca się, aby w każdym przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości dokładnie przeczytać ją oraz zastanowić się czy jest autentyczna.

Naszą uwagę może zwrócić skrócony link (jest to sygnał, że wiadomość jest spreparowana). W razie wątpliwości zawsze warto skontaktować się z instytucją na własną rękę, lub zalogować się do aplikacji i sprawdzić powiadomienia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]