Uwaga na te wiadomości od oszustów! To stara i znana metoda

Każdy może stać się ofiarą tego oszustwa. Przestępcy losowo wysyłają SMSy, które najczęściej są kierowane „do mamy”. Informują oni o nowym numerze oraz zniszczonym telefonie i liczą, że odbiorca, chcąc pomóc, będzie gotów wysłać im pieniądze

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Jak informuje portal dobrerogramy.pl, od wielu miesięcy otrzymuje zgłoszenia na temat znanego oszustwa. SMS, zazwyczaj kierowany „do mamy”, przestępcy rozsyłają do losowych osób licząc, że w końcu trafią na osobę, której opisana przez nich sytuacja wyda się wiarygodna. W treści podszywają się pod dziecko i podają, że musiał zmienić telefon oraz jego numer. Następnie prosi o kontakt przez aplikację WhatsApp.

Jeżeli odbiorca faktycznie odezwie się do nadawcy przez WhatsAppa pod podanym numerem, to przestępca odpisuje mu podszywając się pod jego dziecko lub innego bliskiego. Informuje wtedy o rzekomym uszkodzeniu lub zgubieniu telefonu, a następnie prosi o przelanie pieniędzy na zakup nowego (najczęściej są to kwoty stosunkowo niewysokie – około 2-3 tysięcy złotych).

Dalsze trwanie tego typu kampanii sugeruje, że w dalszym ciągu wiele osób może nabierać się na to oszustwo. W związku z tym zaleca się szczególną ostrożność w sytuacji otrzymania tego typu wiadomości. Przede wszystkim wpierw należy skontaktować się ze swoim dzieckiem lub bliskim pod „starym” numerem, którym posługiwało się dotychczas. Wtedy możemy zweryfikować, czy mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy. Jeżeli taki scenariusz się potwierdzi, najlepiej od razu usunąć wiadomość.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]