Nowe prawo od poniedziałku. Dotknie wszystkich właścicieli smartfonów i telefonów komórkowych

Parlament przyjął nowelizację dotyczącą walki z oszustwami telefonicznymi i oszustwami w sieci. Nowe przepisy wchodzą w życie w poniedziałek, 25 września. Dotknie to wszystkich użytkowników smartfonów i telefonów komórkowych.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Celem nowych przepisów jest skuteczniejsza ochrona przed fałszywymi połączeniami telefonicznymi oraz oszustwami typu smishing.

Oszustwa telefoniczne, znane jako spoofing, to techniki, w których sprawcy fałszują dane wyświetlane na ekranie odbiorcy połączenia, takie jak numer telefonu. Dzięki temu mogą udawać przedstawicieli banków, instytucji państwowych czy innych zaufanych organizacji. Ostatecznym celem jest wprowadzenie w błąd odbiorcy i wyłudzenie od niego cennych informacji, np. danych do logowania, numerów kont czy danych osobistych.

Z kolei smishing to rodzaj oszustwa wykorzystującego wiadomości tekstowe. Wysyłane są one od fałszywych nadawców, którzy udają zaufane instytucje, często nakłaniając odbiorcę do szybkich działań. Mogą to być np. linki do sfałszowanych stron logowania. W tym przypadku oszust próbuje wykorzystać emocje i nieostrożność ofiary.

Nowa regulacja wchodzi w życie

Po pierwsze, zespół CSIRT NASK będzie śledził tego typu oszustwa, tworząc bazę fałszywych numerów i identyfikatorów. Ułatwi to identyfikację i reagowanie na próby oszustwa.

Po drugie, operatorzy telekomunikacyjni zostaną zobowiązani do automatycznego wykrywania i blokowania podejrzanych wiadomości oraz połączeń. Nadzór nad tymi działaniami będzie sprawować Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Po trzecie, wprowadzono dodatkowe kary. Sprawcom podobnych nadużyć grozić będzie od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Ustawa wchodzi w życie już 25 września, ale pierwsze efekty działania zauważmy dopiero po około roku, gdyż tyle mają firmy telekomunikacyjne na dostosowanie swoich systemów do nowych regulacji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]