Ustawa weszła w życie. O wypłatę gotówki w bankomacie będzie trudniej

Od 23 września w życie weszły nowe przepisy. Ich wprowadzenie w poszczególnych urządzeniach będzie kosztowało fortunę więc niektóre bankomaty zostaną po prostu wyłączone. Firma ograniczyły też liczbę nowych urządzeń.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

23 września w życie weszło nowe prawo, które ma zabezpieczyć gotówkę w bankomacie przed kradzieżą. System wykryje nieautoryzowany dostęp i zabawi banknoty farbą, jeżeli ktoś będzie chciał dostać się do środka.

Niestety dostosowanie urządzeń do nowych wymogów będzie kosztowało firmy miliony złotych. Banki i instytucje finansowe uważnie śledzą, które urządzenia są najbardziej popularne. Na razie prawo wymaga, aby dostosowanych było 40 proc. urządzeń. Wiadomo już, że większość operatorów spełniło ten wymóg. Pierwsze zostały dostosowane te najpopularniejsze, reszta może zostać zlikwidowana. Firmy ograniczą też liczbę nowych urządzeń.

Wiadomo też, że gotówka, choć wygodna i zapewnia anonimowość, pełni w życiu już mniejszą rolę. Nie tylko ze względu na możliwości płacenia kartą, ale także telefonem lub systemem BLIK. To dodatkowy argument dla wszystkich instytucji finansowych i operatorów bankomatów za ograniczeniem liczby urządzeń.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]