Nowa ustawa otwiera bramy więzień: tysiące osób na wolności

W wyniku nowelizacji przepisów tysiące więźniów opuści zakłady karne. Nowe regulacje, które z jednej strony surowiej karzą za pewne wykroczenia, z drugiej zaś wprowadzają łagodniejsze sankcje za inne, prowadzą do zmian w systemie penitencjarnym.

Fot. Pixabay

Od 1 października obowiązywać będzie zmieniona kwota decydująca o tym, czy dane zachowanie kwalifikuje się jako wykroczenie czy przestępstwo w kontekście kradzieży. Do tej pory kara aresztu lub grzywny groziła tym, którzy kradli mienie o wartości do 500 zł. Przekroczenie tej sumy skutkowało karą więzienia. Z nowymi przepisami próg ten zostanie podniesiony do 800 zł.

Dziennik Gazeta Prawna zwraca uwagę, że podobna sytuacja miała miejsce dekadę wcześniej, kiedy limit kradzieży został zwiększony z 250 zł na 400 zł. Wówczas z zakładów karnych wyszło około 3 tysiące osób, w tym także osoby zatrzymane za jazdę rowerem po spożyciu alkoholu.

Sądy muszą teraz dostosować się do nowej sytuacji, co będzie oznaczało rewizję dziesiątek tysięcy wyroków.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]