Już niedługo wejdą w życie duże zmiany w przychodniach. Co będą obejmować?

Wraz z początkiem października nastąpią zmiany w funkcjonowaniu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej oraz poradni POZ. Takie rozwiązania mają na celu odciążyć Szpitalne Oddziały Ratunkowe oraz wprowadzić ułatwienia dla pacjentów

Fot. Shutterstock

Według rozporządzenia ministra zdrowia, które wejdzie w życie 1 października 2023 roku, lekarze POZ będą mieli większy dostęp do badań, które dotychczas mogły być zlecane tylko przez specjalistów. Takim dodatkowym badaniem (na które pacjent będzie mógł otrzymać skierowanie w przychodni) są immunoglobuliny całkowite IgE oraz swoiste IgE. Skorzystają na tym głównie osoby, u których podejrzewa się alergię. Nie będą oni już musieli oczekiwać  na termin do poradni alergologicznej. Po uzyskaniu wyników badań, lekarz będzie miał możliwość skierować pacjenta do alergologa, jednak już na leczenie, a nie jak do tej pory, na diagnostykę.

Projekt zakłada ponadto rozszerzenie diagnostyki w ramach POZ w przypadku stanu przedcukrzycowego i nadczynności tarczycy oraz, w ramach opieki koordynowanej, opiekę nad pacjentami zmagającymi się z przewlekłymi chorobami nerek. W tym przypadku lekarz POZ będzie zobowiązany do ścisłej współpracy z nefrologiem, a pacjent uniknie wizyt od lekarza do lekarza.

Ogromną zmianą jest również rozszerzenie możliwości diagnostycznych lekarza w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej. Do tej pory zgłaszać się do niej mogły osoby, które zachorowały w porze wieczornej i nocnej lub w dniu wolnym od pracy (jednak, w przypadku gdy ich stan zdrowia wymagał dodatkowych badań, chorzy i tak musieli trafić na SOR). Zmiany zakładają, że lekarz z NiŚOZ będzie miał możliwość zlecania badań diagnostycznych, takie jak morfologia, CRP a nawet testy COMBO.

Warto zwrócić uwagę, że w ramach opieki koordynowanej lekarze mogą realizować dodatkowe świadczenia w zakresie kardiologii, endokrynologii, pulmonologii oraz leczenia cukrzycy. Jednak taka opieka nie jest dostępna w każdej placówce POZ.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]