Pojawia się to na twojej nieruchomości? Grozi ci kara w wysokości 5000 zł!

W czasach kampanii wyborczych nasze miasta stają się przestrzenią dla reklam wyborczych. Plakaty, banery, ulotki – wszędzie pełno informacji o kandydatach. Czasami jednak materiały wyborcze pojawiają się w miejscach, na które ich właściciele nie wyrazili zgody. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i zauważasz na niej plakat wyborczy, musisz być niezwykle ostrożny w podejmowanych działaniach.’

Fot. Shutterstock

Materiały wyborcze, mimo że mogą być niechcianą „ozdobą” Twojego budynku, są chronione prawem. W świetle przepisów prawnych nie wolno nam ich niszczyć, zamalowywać czy też samodzielnie usuwać. Naruszenie tych zasad może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Zgodnie z artykułem 67 kodeksu wykroczeń, osoby, które łamią te przepisy, narażają się na ryzyko kary aresztu lub grzywny sięgającej nawet 5000 zł.

Możesz się zastanawiać: „Co powinienem zrobić, jeśli na mojej nieruchomości pojawia się plakat wyborczy, na który nie wyraziłem zgody?” Kluczowe w tej sytuacji jest działanie zgodnie z prawem, aby uniknąć potencjalnych sankcji.

Najlepszym pierwszym krokiem jest kontakt z komitetem wyborczym, który odpowiada za dany materiał. Powinieneś zgłosić im fakt, że plakat wyborczy został umieszczony na Twojej nieruchomości bez Twojej zgody. W wielu przypadkach komitety wyborcze szybko reagują na takie zgłoszenia i podejmują działania w celu usunięcia niechcianych materiałów.

Jeśli jednak komitet wyborczy nie zareaguje na Twoje zgłoszenie w satysfakcjonujący sposób, warto zwrócić się o pomoc do policji. Współpraca z odpowiednimi służbami może przyspieszyć proces usunięcia niechcianego plakatu wyborczego.

Pamiętaj, że ochrona materiałów wyborczych ma na celu zapewnienie uczciwości i transparentności procesu wyborczego. Choć niechciane plakaty mogą być irytujące, warto działać z rozwagą i przestrzegać przepisów prawa.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]