Prezydent zadecydował: zakaz na terenie całego kraju z możliwością kar do 200 tys. złotych!

Prezydent Polski, Andrzej Duda, zatwierdził nową ustawę. To oznacza, że wkrótce w całym kraju zakazane będzie sprzedawanie pewnych produktów młodzieży poniżej 18 lat.

Fot. Kraków w Pigułce

Popularne napoje energetyczne zawierające taurynę i kofeinę nie będą dostępne dla osób niepełnoletnich. Zakaz ich sprzedaży będzie obowiązywał również w placówkach edukacyjnych oraz automatach do sprzedaży.

Kwestia kar

Osoby, które nie będą przestrzegać tych regulacji, narażają się na karę grzywny do wysokości 2 tys. zł. Co więcej, każdy, kto produkuje czy sprowadza te napoje, musi umieścić na nich wyraźne oznaczenie, że jest to „napój energetyzujący” bądź „napój energetyczny”. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi karą w wysokości aż 200 tys. zł.

Kara w wysokości 2 tys. zł może również zostać nałożona na kierownika sklepu lub punktu gastronomicznego, który nie pilnuje przestrzegania zasad i dopuszcza do sprzedaży niepełnoletnim. W skrajnych przypadkach sąd może orzec konfiskatę napojów zawierających taurynę czy kofeinę, nawet jeśli nie były one własnością osoby ukaranej.

Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od 1 września bieżącego roku. Jednakże art. 1 (dotyczący zakazu sprzedaży oraz miejsc, w których zakaz ten obowiązuje) zacznie być stosowany dopiero od 1 stycznia 2024 roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]