Utrata pieniędzy na koncie bez Twojej wiedzy? Oto aplikacja, którą warto zweryfikować!

Zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo cyfrowe w Google ostrzega przed rosnącym zagrożeniem ze strony trojana SharkBot, który umieje omijać zabezpieczenia aplikacji i niepostrzeżenie zabierać środki finansowe użytkowników.

Fot. Kraków w Pigułce

Według raportu z sierpnia 2023, technika nazywana „wersjonowaniem” stanowi duże ryzyko. Takie podejście polega na tworzeniu aplikacji, która na początku przechodzi przez procedury kontroli w sklepach z aplikacjami. Z czasem jednak twórcy dokładają do niej szkodliwe elementy. Kluczowy problem polega na tym, że platformy oferujące aplikacje nie monitorują w pełni, co dana aplikacja ściąga na urządzenie.

Dzięki tej taktyce nieuczciwi twórcy mogą wprowadzać różnorodne zagrożenia. Najbardziej niepokojące jest to, że SharkBot ukrywa się jako aplikacja zabezpieczająca. Po pewnym okresie, twórcy trojana aktywowali jego złośliwe funkcje, prowadząc do nieautoryzowanych operacji na kontach ofiar.

Eksperci radzą zachować ostrożność przy aktualizacji aplikacji i polegać na renomowanych deweloperach.

Jak chronić się przed trojanem SharkBot?

Kilka ważnych wskazówek, aby uniknąć zagrożenia, takiego jak SharkBot:

Utrzymuj system i aplikacje aktualne: Regularne aktualizacje często zawierają istotne łaty bezpieczeństwa. Pobieraj z pewnych miejsc: Zaleca się korzystanie z oficjalnych platform, np. Google Play czy App Store.

Bądź ostrożny przy instalacji nowych aplikacji: Zwracaj uwagę na recenzje i ilość pobrań przed instalacją. Śledź uprawnienia aplikacji: Zastanów się, do jakich informacji i funkcji aplikacja chce mieć dostęp. Zaopatrz się w program antywirusowy: To kolejna warstwa ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.

Ostrożność przy aktualizacjach: Oszuści często korzystają z aktualizacji do wprowadzenia złośliwych zmian. W przypadku wątpliwości warto poczekać i śledzić opinie innych. Regularnie twórz kopie bezpieczeństwa: Dzięki nim łatwo przywrócić urządzenie do stanu sprzed ataku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]