Nie przegap okazji! ZUS wypłaca dodatkowe pieniądze dla Polaków

Dopłata do kosztów energii: kluczowe informacje o ryczałcie energetycznym w 2023 roku.

Fot. Kraków w Pigułce

Ryczałt energetyczny to forma wsparcia finansowego dla osób spełniających konkretne warunki, mająca na celu ulżenie w opłatach za energię. Chociaż regulacje dotyczące tej pomocy w 2023 roku są zbliżone do tych z poprzednich lat, warto ponownie się z nimi zapoznać.

Zdjęcie: Warszawa w Pigułce

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Różne grupy społeczne mają prawo do ryczałtu energetycznego. W gronie uprawnionych są m.in. kombatanci, emeryci, renciści i osoby niepełnosprawne. Ponadto, wsparcie jest dostępne dla wdów i wdowców po kombatantach oraz innych beneficjentach. Dodatkowym kryterium jest przynależność do grupy określonej w ustawie z 2 września 1994 r., mówiącej o żołnierzach pełniących zastępczą służbę wojskową i zmuszonych do pracy w różnych sektorach, oraz ich małżonkach pośmiertnych.

Jakie są korzyści z ryczałtu?

Dopłata wynosi 50% standardowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej w gospodarstwie domowym. Szczegółową kwotę ryczałtu energetycznego oraz moment, od kiedy obowiązuje, ustala Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak skorzystać z wsparcia?

Kluczowym krokiem jest złożenie wniosku o przyznanie ryczałtu energetycznego (ZUS-ERK). Można to zrobić bezpośrednio w oddziałach ZUS lub elektronicznie na stronie www.zus.pl.

Kiedy oczekiwać na wsparcie?

Terminy wypłaty ryczałtu energetycznego są ogłaszane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Aby być na bieżąco, warto obserwować komunikaty urzędowe lub skonsultować się z najbliższym oddziałem ZUS.

Ryczałt energetyczny to istotna pomoc dla wielu osób, pomagając ulżyć w wydatkach związanych z kosztami energii.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]