Nie ignoruj litery „R” na skrzynce – oto, co ona oznacza

Czy kiedyś zastanawialiście się nad znaczeniem litery „R” na skrzynce pocztowej w waszym budynku lub może widzieliście takie oznaczenie napisane markerem? Wszystko to związane jest z jednym z najmniej przyjemnych momentów korzystania z poczty – awizo, które bywa pozostawiane nawet wtedy, gdy nikogo nie ma w mieszkaniu.

Fot. Kraków w Pigułce

Czym dokładnie jest awizo?

Awizo to określenie stosowane w świecie pocztowym, które wskazuje na powiadomienie o nadesłanej przesyłce, listownej lub paczkowej, oczekującej na odbiór.

Czy zawsze muszę dostawać awizo?

Nie, nie jest to konieczne. Istnieje łatwa metoda, by tego uniknąć. Wystarczy udać się do najbliższej placówki Poczty Polskiej i złożyć prośbę o dostarczanie przesyłek poleconych bezpośrednio do skrzynki pocztowej. Dzięki temu zamiast otrzymywać awizo, odnajdziemy naszą przesyłkę bezpośrednio w skrzynce. Możemy również przesłać taką prośbę drogą elektroniczną.

Czy za tę usługę trzeba płacić?

Nie, usługa ta jest całkowicie bezpłatna. Możemy wysłać prośbę zarówno elektronicznie, jak i w tradycyjny sposób na poczcie.

Skąd się wzięła litera R?

Oznaczenie to wywodzi się od francuskiego terminu „Recommande”, co tłumaczy się na „polecony”.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]