Noszenie okularów przeciwsłonecznych może być kosztowne: grozi wysoki mandat!

Okazuje się, że w niektórych krajach europejskich, w tym w Polsce, noszenie okularów przeciwsłonecznych podczas prowadzenia samochodu może skutkować surową karą.

Podczas wakacyjnych wyjazdów wielu z nas decyduje się na wynajęcie samochodu, by swobodnie eksplorować nowe miejsca. Wielka Brytania, mimo pewnych wyzwań jak ruch lewostronny, przyciąga wielu turystów, zwłaszcza latem, gdy pogoda jest bardziej łaskawa.

Jednak w UK można natrafić na surowe przepisy dotyczące okularów przeciwsłonecznych. Jeśli kierowca ma na sobie okulary z maksymalnym stopniem zaciemnienia, może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 25 tys. zł. Zgodnie z przepisami, przy słabej widoczności lub w nocy nie wolno nosić okularów lub przyłbic, które ograniczają pole widzenia. Standardowa kara to 100 funtów, ale może wzrosnąć do 5 tys. funtów, jeśli kierowca wejdzie w konflikt z funkcjonariuszem.

W Polsce, choć nie ma konkretnych przepisów dotyczących noszenia określonych okularów, mandat może zostać nałożony w oparciu o ogólne zasady.

Kierujący musi zapewnić sobie odpowiednie warunki widoczności podczas prowadzenia samochodu. Jeżeli organy ścigania uznałyby, że okulary przeciwsłoneczne noszone przez kierowcę w pewnych okolicznościach (na przykład po zmroku) mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy, mogliby nałożyć karę w oparciu o przepisy dotyczące zapewnienia bezpiecznego prowadzenia pojazdu.

Chociaż w słoneczne dni zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych dla ochrony oczu przed intensywnym światłem, ważne jest, aby były one dostosowane do warunków świetlnych i nie zakłócały właściwego postrzegania otoczenia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]