Papierosy na receptę i zakaz dla określonych osób: Nowe przepisy wchodzą w życie

Pierwsze państwo postanowiło ograniczyć sprzedaż papierosów w typowych punktach sprzedaży. Pojawiły się sugestie o wprowadzeniu zezwolenia na palenie dla osób uzależnionych oraz zakazu zakupu tytoniu dla pewnych grup wiekowych. Czy to początek końca palenia w Europie? Jakie kroki podejmie Polska w tej kwestii? Już teraz obserwujemy zaostrzenie pewnych regulacji.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Holandia wdraża rewolucyjne regulacje dotyczące papierosów. Od 1 lipca 2024 r., papierosy będą dostępne tylko w określonych punktach. Istnieją też dyskusje o możliwości wprowadzenia specjalnych zezwoleń dla osób uzależnionych, by ogół społeczeństwa nie miał dostępu do tytoniu. Niektóre sklepy już wycofały się z oferty papierosowej, zanim nowe przepisy weszły w życie.

To nie tylko kwestia Holandii – cała Europa zastanawia się nad bardziej rygorystycznymi rozwiązaniami

Inne kraje europejskie również rozpatrują bardziej restrykcyjne środki. Islandia planowała wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w 2011 roku, ale zdecydowała się na ograniczenie miejsc, gdzie można palić. W Islandii ponad 80% populacji nigdy nie próbowało papierosów.

W Nowej Zelandii pojawiają się propozycje zakazu sprzedaży papierosów dla osób urodzonych po 2004 roku, oraz inne surowe regulacje, takie jak redukcja zawartości nikotyny czy podwyższanie cen papierosów.

Jednym z krajów o najbardziej restrykcyjnych regulacjach jest Bhutan, który całkowicie zakazał palenia i produkcji papierosów. Później przepisy zostały nieco złagodzone z powodu problemów z ich egzekwowaniem.

Natomiast Norwegia i Australia wprowadziły opakowania papierosów bez żadnych grafik i napisów, a także podniosły ceny.

Zaostrzenie regulacji w Polsce

Polska miała ambicje stać się krajem „wolnym od tytoniu”, z celem zredukowania liczby palaczy do poniżej 5% populacji do 2030 r. Niemniej jednak, informacje te były błędne i pojawiły się przez nieporozumienie na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Mimo że w 2010 r. zakazano palenia w miejscach publicznych, nie wprowadzono innych większych restrykcji. Są jednak plany dotyczące zaostrzenia przepisów, w tym zakaz mentolu w produktach tytoniowych oraz podwyższenie cen papierosów.

Były minister zdrowia, Adam Niedzielski, zaproponował ambitne zmiany dotyczące regulacji tytoniowych podczas swojej kadencji. Mimo że nie jest pewne, czy te zmiany zostaną wprowadzone, mają one na celu wprowadzenie jednolitych przepisów dotyczących produktów tytoniowych, dostosowanie do unijnych norm oraz podniesienie akcyzy na tytoń. Większa cena jest często skutecznym środkiem odstraszającym od zakupu i konsumpcji papierosów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]