Twoje dane w niebezpieczeństwie: Natychmiastowe działanie wymagane po wycieku z aplikacji

Eksperci ds. bezpieczeństwa odkryli, że dwie aplikacje, które miały pomagać w zarządzaniu informacjami, w rzeczywistości przekazywały dane na serwery w Chinach. Jest to poważne naruszenie prywatności, ponieważ te aplikacje zostały ściągnięte przez użytkowników 1,5 miliona razy.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Analitycy z firmy Pradeo stwierdzili, że te aplikacje były reklamowane jako narzędzia do zarządzania i odzyskiwania danych.

Chodzi o aplikacje o nazwach File Recovery and Data Recovery (com.spot.music.filedate) oraz File Manager (com.file.box.master.gkd). Choć ich deklarowana polityka prywatności skupiała się głównie na reklamach, rzeczywistość okazała się inna.

Nie tylko miały dostęp do prywatnych zdjęć i plików, ale również zbierały dane takie jak lokalizacja urządzenia, dostawca usług internetowych czy informacje o systemie. Te informacje były potem przesyłane na serwer w Chinach, który budził podejrzenia specjalistów.

Dodatkowym problemem jest fakt, że usunięcie tych aplikacji z urządzenia nie jest łatwe. Mogą one maskować się i być trudne do wykrycia. Jeśli masz którąś z nich, szybko usuń jej dane i zmień hasła do usług, z których korzystałeś na smartfonie.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo:

Najważniejsze jest regularne aktualizowanie systemu i aplikacji. Producentowie często wprowadzają aktualizacje, które zabezpieczają przed nowymi zagrożeniami.

Pobieraj aplikacje tylko z zaufanych miejsc. Mimo że Sklep Play jest głównym źródłem aplikacji dla Androida, nie zawsze jest wolny od zagrożeń. Oszuści często wykorzystują luki w systemie kontroli sklepu, dodając złośliwe funkcje w aktualizacjach.

Przy instalowaniu nowego oprogramowania warto analizować żądane przez nie uprawnienia. Jeśli wydają się one nieadekwatne do funkcji aplikacji, powinno to być sygnałem ostrzegawczym. Warto również mieć zainstalowany program antywirusowy na smartfonie, który będzie skanował urządzenie w poszukiwaniu zagrożeń.

Ogranicz możliwość instalowania oprogramowania z nieznanych źródeł w ustawieniach telefonu i bądź ostrożny podczas otwierania linków otrzymanych w wiadomościach SMS czy mailach, ponieważ mogą one kierować do złośliwych stron lub aplikacji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]