Uważaj na takie SMSy! Oszuści w ten sposób chcą wyłudzić Twoje dane

Coraz częściej widoczne jest zjawisko SMS-owego oszustwa, na tak zwany „zły numer”. W tej kampanii, cyberprzestępcy wykorzystują zwykłą ludzką życzliwość i chęć pomocy, do swoich podłych celów

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Wielu z nas, przynajmniej raz w życiu, doświadczyło sytuacji, w której otrzymaliśmy przez przypadek, wiadomość, która docelowo miała dotrzeć do kogoś innego. Każdemu bowiem może zdarzyć się wpisać, przez pomyłkę, zły numer. Niestety, dla cyberprzestępców, jest to doskonała możliwość na oszukanie odbiorcy.

Takie oszustwo niestety nie zawsze łatwo rozpoznać, gdyż takie SMSy nie zawierają typowych znaków ostrzegawczych, jak na przykład informacje o wygranej, konieczności zapłaty za rzekomą przesyłkę lub podejrzane linki. Metoda oszustwa na „zły numer” nie jest skomplikowana. Przestępcy wysyłają niewinne wiadomości, które mogą dotyczyć różnych spraw, takich jak impreza, wizyta lekarska czy spotkanie biznesowe.

Gdy odbiorca odpisze na taką wiadomość, oszust zaczyna próbować nawiązać przyjazną rozmowę lub, w niektórych przypadkach, nawet romantyczną relację. Takie działanie oczywiście ma na celu wyłudzenie danych lub pieniędzy albo skłonić do inwestowania w programy kryptowalutowe.

„Cyberprzestępcy, którzy stosują metodę oszustwa na „zły numer”, korzystają z różnych socjotechnik i wykazują dużą cierpliwość, prowadząc długotrwałe gry z wieloma ofiarami jednocześnie, aby osiągnąć swoje cele. Wykorzystują życzliwość swoich ofiar i powoli, ale skutecznie, wciągają je w swoje oszustwa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku otrzymania wiadomości, która rzekomo trafiła na zły numer, jest jej zignorowanie. Warto także korzystać ze skutecznego oprogramowania antywirusowego wyposażonego w moduł antyphishingowy, który zablokuje niebezpieczne linki. Dzięki temu, nawet jeśli damy się nabrać na wyrafinowane oszustwo, to system antywirusowy zablokuje niebezpieczne witryny” – wyjaśnia Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Przede wszystkim należy pamiętać, że nikt nie jest zobligowany do kontynuowania rozmowy, zwłaszcza z nieznajomą osobą. W przypadku podejrzeń, najlepiej od razu usunąć wiadomość oraz zablokować numer. Oczywiście pod żadnym pozorem należy nie udostępniać nieznajomym swoich danych osobowych, szczegółów dotyczących miejsca pracy, wysokości zarobków czy adresu domowego, gdyż nierzadko może skończyć się to tragicznie.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]