Nawet 20 tys. złotych miesięcznie. Takie wynagrodzenie może czekać w tym zawodzie przyszłości

Wśród zawodów przyszłości, monterzy offshore stają się prawdziwą elitą, a ich zarobki dorównują lub wręcz przewyższają wynagrodzenia programistów. Specjaliści tej dziedziny są szczególnie poszukiwani również w Polsce

Fot. Shutterstock

Jak informuje portal money.pl, powołując się na Wyborczą, na morzu Bałtyckim, w strefie ekonomicznej naszego kraju, powstają należące do wielu różnych firm farmy. Planowana jest budowa kilkuset wiatraków, a do takiego przedsięwzięcia poszukiwanych będzie nawet 70 tys. specjalistów. Zawód montera offshore staje się zatem jednym z najbardziej przyszłościowych.

Na czym jednak polega taka praca? Przemysł offshore skupia się wokół produkcji urządzeń do pracy na morzu, takich jak turbiny wiatrowe czy platformy morskie. Termin ten dotyczy także osób zajmujących się obsługą instalacji znajdujących się na morzu. Do roku 2030 powstać ma zasób 6 GW mocy zainstalowanej na turbinach morskich, a w ciągu najbliższych pięciu miesięcy, jako pierwsza ma zostać uruchomiona farma wiatrowa, której właścicielem będzie Orlen. Podobne inwestycje zrealizują również Polenergia i grupa PGE.

Jak informuje resort klimatu, już na etapie inwestycji takich morskich farm wiatrowych potrzeba będzie około 34 tys. etatów. Z kolei przy obsłudze powstałych farm, po roku 2033, liczba ta wzrośnie o kolejne 29 tys. etatów. Według ekspertów, takie rozwiązanie może przyczynić się do powstania nawet 97 tys. nowych miejsc pracy. Jeżeli chodzi natomiast o wynagrodzenie, to średnie zarobki na budowie lub przy serwisowaniu wiatraków oscylują w granicach od kilku do kilkanastu tysięcy złotych miesięcznie. Z kolei certyfikowani pracownicy mogą liczyć na zarobki sięgające nawet 20 tys. złotych miesięcznie.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]