Uważaj na takie maile! Ich nadawcą nie jest kurier

Oszuści bardzo często wykorzystują wizerunki wielu firm i instytucji aby wzbudzić zaufanie w swoich potencjalnych ofiarach. Tym razem odbiorcy otrzymują wiadomości, rzekomo od firmy kurierskiej FedEx

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Portal dobreprogramy.pl ostrzega przed wiadomościami, w których ktoś podszywa się pod firmę kurierską FedEx. Temat widomości brzmi następująco:

„Próbowaliśmy się z Tobą skontaktować, Twoja paczka czeka!”

W treści natomiast zawarta jest taka informacja: „Dostawa zawieszonej paczki. Masz (1) paczkę oczekujgcq na dostawę. Użyj swojego kodu, aby go śledzić i odebrać. Zaplanuj dostawę i zasubskrybuj powIadomienia z naszego kalendarza, aby tego unikngć dzieje się ponownie!”

Jest to oczywiście fałszywa wiadomość z uwagi na ilość błędów gramatycznych. Jednak na pierwszy rzut oka, bez przeczytania treści, e-mail może wydać się autentyczny. Nadawca bowiem zastosował kojarzoną z firmą kurierską kolorystykę oraz posłużył się jej logiem. Jednak wiadomość wysyłana jest bowiem z dziwnego, długiego e-maila w domenie ychtom[.]info, która nie wzbudza zaufania.

W wiadomości zawarty jest również link, który prowadzi na spreparowaną stronę. Zazwyczaj w takich oszustwach, po kliknięciu w łącze i przeniesieniu na stronę, odbiorca zostaje proszony o uwierzytelnienie swojej tożsamości, co w konsekwencji skutkuje przekazaniem cyberprzestępcom danych lub loginów i haseł do kont bankowych. W innych przypadkach, potencjalna ofiara może zostać zachęcona do pobrania aplikacji do śledzenia przesyłek. Ta oczywiście jest zainfekowana, przez co można spodziewać się kradzieży przeróżnych danych z telefonu.

W wypadku otrzymania tego typu wiadomości należy dokładnie sprawdzać czy nie zawiera ona podejrzanych elementów. W razie wątpliwości najlepiej na własną rękę skontaktować się z instytucją, od której rzekomo otrzymaliśmy maila czy SMS-a. Jeżeli jest to natomiast ewidentne oszustwo warto od razu usunąć taką wiadomość oraz zablokować jej nadawcę.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]