Oprogramowanie szpiegowskie w aplikacji z 800 mln pobrań: Czy Twoje dane są bezpieczne? [04.10.2023]

Niedawno w kręgach miłośników zakupów w sieci zawrzało. Okazało się, że jedna z cenionych aplikacji do zakupów, Pinduoduo, mimo zapewnień o bezpieczeństwie, była zainfekowana oprogramowaniem szpiegującym.

Fot. Shutterstock

Pinduoduo, aplikacja e-commerce pochodząca z Chin, znalazła się w centrum uwagi, gdy ujawniono, że zawiera złośliwe oprogramowanie umożliwiające dostęp do historii rozmów i książki adresowej użytkowników. Sprawa stała się głośna, kiedy Google zdecydowało się usunąć aplikację, którą pobrano już ponad 800 milionów razy, ze swojego sklepu Google Play.

Reagując na potencjalne zagrożenie, Google szybko wycofało Pinduoduo z oferty Google Play. Użytkownicy, którzy już mieli zainstalowaną aplikację, zostali poinformowani o możliwym ryzyku z sugestią jej odinstalowania.

Dzięki mechanizmom zabezpieczającym Play Protect, udało nam się zidentyfikować zagrożenie w aplikacji Pinduoduo. Naszym głównym celem jest zawsze ochrona naszych klientów – mówił Ed Fernandez, przedstawiciel Google. Ponadto, okazało się, że aplikacja mogła wpływać na ustawienia reklam i powiadomień innych programów.

Termin „malware” może nie być znany wszystkim. Jest to złośliwe oprogramowanie stworzone w celu niszczenia, szpiegowania, kradzieży danych lub zakłócania działania systemów. Może przybierać różne formy, takie jak wirusy, robaki, ransomware czy keyloggery.

Niechronione urządzenie może stać się łatwym celem dla złośliwego oprogramowania, co może prowadzić do wielu problemów, w tym strat finansowych, utraty prywatności czy uszkodzenia sprzętu. Dlatego tak ważne jest, aby chronić się przed cyberatakami – korzystając z najnowszego oprogramowania antywirusowego, regularnie aktualizując system i zachowując ostrożność w sieci.

Dla wielu osób fakt, że popularna aplikacja e-commerce zawierała malware, jest ostrzeżeniem. W dzisiejszych czasach kluczowe jest dbanie o cyfrowe bezpieczeństwo.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]