Ostrzeżenie dla noszących okulary przeciwsłoneczne: Ryzykujesz ogromną karą finansową

Niektóre europejskie kraje mają bardzo surowe kary dotyczące okularów przeciwsłonecznych podczas prowadzenia samochodu. W Polsce także istnieje możliwość otrzymania mandatu za nieprawidłowe korzystanie z nich.

Fot. Pixabay

Podczas wakacji wielu z nas wybiera się za granicę, często korzystając z wynajętych samochodów do zwiedzania. Wielka Brytania, mimo pewnych wyzwań jak ruch lewostronny, jest popularnym miejscem wśród Polaków, zwłaszcza kiedy aura jest przyjemniejsza.

W Wielkiej Brytanii, kierowca korzystający z bardzo ciemnych okularów (o stopniu zaciemnienia równym cztery, co jest maksymalną wartością) może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 25 tys. zł. Lokalne przepisy zabraniają noszenia okularów lub przyłbic, które mogą utrudniać widoczność, zwłaszcza w nocy. Podstawowa kara wynosi 100 funtów, ale kierowca kwestionujący decyzję policji ryzykuje mandat do 5 tys. funtów.

Choć w Polsce nie ma precyzyjnych przepisów mówiących, jakie okulary należy nosić, kierowcy mogą zostać ukarani na mocy ogólnych zasad. Jeśli policja uzna, że okulary przeciwsłoneczne noszone przez kierowcę w pewnych okolicznościach (na przykład w nocy) mogą wpływać na jego zdolność bezpiecznego prowadzenia samochodu, mogą nałożyć mandat w oparciu o ogólne przepisy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa na drodze.

Chociaż w słoneczne dni zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych, aby chronić oczy przed jasnym światłem i zwiększyć komfort jazdy, ważne jest, aby były one dostosowane do warunków i nie zakłócały właściwej percepcji otoczenia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]