Otrzymałeś taki SMS? To ewidentne oszustwo

Cyberprzestępcy chwytają się różnych metod aby wyłudzić dane lub pieniądze od potencjalnych ofiar. W tym celu często wysyłają fałszywe wiadomości z podejrzanym linkiem 

Fot. Pixabay

Częstą metodą oszustw jest zachęcenie odbiorcy do kliknięcia w zawarty, w wiadomości, link. W tym celu podszywają się pod wszelkie instytucje lub firmy. Jak donosi portal dobreprogramy.pl, tym razem, w takim SMS-ie treść brzmi następująco: „Kupione! Prosze podac dane do otzymania platnosci:”. Pod spodem natomiast znajduje się wyżej wspomniany link.

Po błędach ortograficznych można stwierdzić, że jest to oczywiste oszustwo, a dokładniej phishing z wykorzystaniem wizerunku OLX.
Natomiast owy link jest skróconym łączem, który prowadzi do spreparowanej strony. Tam natomiast potencjalna ofiara instruowana jest do podania swoich danych i wypełnienia spreparowanego formularza logowania do bankowości internetowej, w celu otrzymania pieniędzy.

Jeżeli nieostrożna osoba poda dane, wówczas oszuści podejmą próbę logowania na jej konto bankowe, a wtedy prosta droga do utraty swoich oszczędności. Podobnie działają także metody oszustwa związane z fałszywymi inwestycjami w kryptowaluty. W wypadku otrzymania takiego SMS-a należy zachować czujność i nie postępować pochopnie. Nie należy również klikać zawartych w widomościach linków, zwłaszcza tych skróconych.

Oszuści często manipulują swoimi przyszłymi ofiarami, regularnie sugerując, że wystarczy „kilka kliknięć”, aby rozwiązać jakąś sprawę lub otrzymać nagrodę. Takie wiadomości należy zignorować i od razu usunąć, aby w przyszłości nie doprowadzić do pomyłki. Należy również zaznaczyć, że w sytuacji gdy mamy otrzymać od kogoś środki pochodzące z transakcji internetowej,nie ma konieczności wpisywania gdziekolwiek swojego loginu i hasła do bankowości internetowej.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]