Pułapka w skrzynce odbiorczej: Osoby, które wierzą w te maile, tracą ogromne sumy [04.10.2023]

Specjaliści z CERT Polska ostrzegają przed nową taktyką stosowaną przez internetowych przestępców, która zyskuje na popularności.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Nieuczciwi ludzie, twierdząc, że są „hakerami”, wysyłają liczne e-maile, w których grożą opublikowaniem rzekomych kompromitujących materiałów wideo. Aby tego uniknąć, domagają się zapłaty w bitcoinach. Ważne jest jednak, aby zaznaczyć, że takie materiały nie istnieją – to oszustwo. Zachęcamy do informowania zespołu CERT Polska o podejrzanych wiadomościach.

Porady, jak bronić się przed oszustwami e-mailowymi:

Bądź ostrożny z załącznikami i linkami: Jeśli nie spodziewasz się ich lub wydają się niepewne, lepiej ich nie otwierać. Sprawdzaj prośby o opłaty: W przypadku nieoczekiwanej prośby o płatność e-mailem, zawsze zweryfikuj ją inną metodą. Upewnij się co do adresu nadawcy: Przestępcy często udają znane firmy lub osoby.

Używaj silnych i różnych haseł: Mocne hasło stanowi pierwszy krok w obronie przed atakami. Regularnie aktualizuj oprogramowanie: Aktualizacje zapobiegają wielu nowym zagrożeniom. Nie odpowiadaj na podejrzane e-maile: Może to jedynie podać przestępcom informację, że Twój adres jest aktywny. Informuj o podejrzanych wiadomościach: Powiadom dostawcę usług internetowych lub odpowiednie instytucje o wszelkich podejrzeniach.

Stosowanie się do powyższych wskazówek znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania e-maila, chociaż żadna metoda nie jest w 100% pewna.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]