Nieprawidłowy banknot z bankomatu? Działaj szybko, by uniknąć problemów

Od września w bankomatach stosowany jest nowatorski system chroniący gotówkę przed kradzieżą. Eksperci, banki oraz operatorzy widzą w tym wyzwania. Jeśli klienci dostaną banknot oznaczony tym systemem, powinni go szybko zwrócić.

Fot. Kraków w Pigułce

Od 23 września nowe przepisy MSWiA nakładają obowiązek instalacji systemu IBNS w 40% bankomatów w Polsce. System ten ma na celu identyfikację prób kradzieży i oznacza banknoty specjalną farbą, która uniemożliwia ich dalsze wykorzystanie.

Implementacja tego systemu to wyzwanie dla sektora. Wprowadzenie IBNS wiąże się z dużymi kosztami, a niektóre mniej rentowne bankomaty mogą zostać wyłączone.

Dodatkowo, zdobywanie homologacji jest problematyczne. Wielu operatorów jest sceptycznych co do potrzeby wprowadzenia IBNS, twierdząc, że obecne metody są wystarczająco dobre i kradzieże są rzadkie.

Dla konsumentów może to oznaczać nieprzyjemne niespodzianki. Jeśli system się pomyli, klient może otrzymać banknoty zafarbowane. Takie banknoty nie będą honorowane w Polsce, ale można je wymienić w NBP. Jeśli jednak otrzymasz znaczną ilość oznaczonych banknotów, sprawa komplikuje się. Odbiorcy nie zaakceptują zabrudzonego banknotu, a mogą nawet powiadomić policję. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do banku, by wyjaśnić sytuację.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]