Otrzymałeś taki SMS? Możesz stracić oszczędności!

Podszywanie się cyberprzestępców pod wszelakie instytucje nie jest działaniem nowym. Jednak jest wiele wariacji takiej metody oszustwa, zatem warto być ostrożnym i dokładnie prześwietlać otrzymywane przez nas wiadomości

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Przestępcy często podszywają się pod różne znane firmy i instytucje w nadziei, że takie działanie pomoże im zdobyć zaufanie potencjalnej ofiary. Jeżeli chodzi o metodę oszustwa „na OLX” to zazwyczaj taką nazwę nadawcy wpisują rozsyłając fałszywe wiadomości. Tym razem jednak portal dobreprogramy.pl zwraca uwagę na wiadomości, gdzie jako nadawca widnieje „InfoSMS”.

„OLX. Tak! Twoj przedmiot zostal sprzedany. Srodki czekaja na Ciebie, nacisnij aby odebrac:” – tak brzmi treść fałszywej wiadomości, pod którą znajduje się link, najprawdopodobniej prowadzący do spreparowanego serwisu logowania do bankowości internetowej. Należy zauważyć, że takich linków jest wiele. na wypadek zablokowania jednego z nich.

Osoba, która nie zorientuje się w porę, że padła ofiarą oszustwa, po kliknięciu w link zostanie przeniesiona na ową spreparowaną stronę i będzie zachęcana do wpisania swoich danych – loginu i hasła do konta bankowego. Na to tylko czekają przestępcy, którzy zapisując te dane, w późniejszym czasie mogą dosłownie wyczyścić konto odbiorcy.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, aby nie reagować na tego typu wiadomości, niezależnie od tego czy pojawiły się w autentycznym wątku OLX, nowym wątku „InfoSMS”. Najważniejszym jest jednak aby nie klikać w link. Najlepiej zignorować taką wiadomość oraz usunąć ją ze skrzynki odbiorczej aby w przyszłości uniknąć pomyłki.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]