Nowa inicjatywa od 1 listopada: Za sąsiedzką pomoc przysługuje wynagrodzenie! [09.10.2023]

Nie od dzisiaj wiadomo, że wsparcie w trudnych chwilach jest nieocenione. Rząd zauważył potrzebę wsparcia dla seniorów, którzy nie zawsze mają kogoś, kto mógłby pomóc w codziennych obowiązkach. Dlatego też od 1 listopada zostanie wprowadzony nowy program, który ma na celu wsparcie seniorów poprzez zachęcenie sąsiadów do pomocy.

Fot. Kraków w Pigułce

Nowa forma usług opiekuńczych

Marlena Maląg w TVP Info poinformowała o nowej formie wsparcia, która ma polegać na tym, że osoby mieszkające blisko seniora będą mogły na zlecenie samorządów świadczyć usługi opiekuńcze. To świetny sposób na zacieśnienie więzi społecznych oraz wsparcie najstarszych, którzy nie zawsze mają rodzinę lub bliskich w pobliżu.

Korpus Wsparcia Seniorów

Cały projekt ma funkcjonować w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jak podkreśliła minister Maląg, będzie to forma świadczenia usług niespecjalistycznych. Znaczy to, że pomoc będzie polegała głównie na wsparciu w codziennych czynnościach, a nie profesjonalnej opiece medycznej.

Wsparcie finansowe z budżetu państwa

Co ważne, osoby decydujące się na pomoc swoim sąsiadom-seniorom będą mogły liczyć na wsparcie finansowe. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko odciążyć obecnych pracowników sektora opiekuńczego, ale także poprawi jakość życia polskich seniorów.

Podsumowanie

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej to duży krok w kierunku tworzenia społeczeństwa opartego na wzajemnej pomocy i wsparciu. Dzięki tej inicjatywie wielu seniorów, którzy do tej pory czuli się samotnie i niepomagani, otrzyma wsparcie w codziennym życiu. To doskonały przykład tego, jak ważne jest dbanie o najstarszych członków społeczeństwa i promowanie wartości, jaką jest pomoc bliźniemu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]