Pilne! Jeśli masz to na telefonie, twoje dane bankowe są w niebezpieczeństwie

Według najnowszych informacji przekazanych przez portal Telepolis.pl, specjaliści od cyberbezpieczeństwa z Group-IB natknęli się na nowy, niebezpieczny malware dedykowany dla systemu Android. Nazwany „GoldDigger”, ten złośliwy program ma zdolność kradzieży wrażliwych danych z telefonu, w tym kluczowych informacji do logowania w aplikacjach bankowych.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Po zainstalowaniu złośliwej aplikacji na urządzeniu, GoldDigger prosi o dostęp do Android Accessibility Service (usługa ułatwień dostępu). Chociaż ta funkcja została pierwotnie stworzona, by wspierać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, w rękach złoczyńców staje się narzędziem do inwazji prywatności. Udzielając aplikacji dostępu do tej usługi, użytkownik nieświadomie daje jej możliwość przeglądania swoich wiadomości SMS, w tym kodów jednorazowych do logowania. Analiza kodu malware wykazała także, że GoldDigger stara się ominąć mechanizmy 2-stopniowego uwierzytelniania i manipulować aplikacjami bankowymi w celu przeprowadzenia nieautoryzowanych transakcji.

Bezpieczeństwo bankowe w sieci – klucz do ochrony swojego majątku

Ten incydent jest kolejnym przypomnieniem o tym, jak ważne jest zachowanie ostrożności w środowisku cyfrowym, zwłaszcza gdy chodzi o nasze finanse. Bezpieczeństwo bankowe w sieci powinno być priorytetem dla każdego użytkownika. Oto kilka podstawowych wskazówek, które pomogą chronić Twoje dane:

  1. Pobieraj aplikacje tylko z zaufanych źródeł. Unikaj nieznanych sklepów z aplikacjami i zawsze upewnij się, że aplikacja pochodzi od renomowanego dewelopera.
  2. Regularnie aktualizuj system i aplikacje. Aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa, które chronią przed najnowszymi zagrożeniami.
  3. Uważaj na podejrzane linki i załączniki. Phishing i złośliwe oprogramowanie często rozprzestrzeniają się poprzez wiadomości e-mail lub wiadomości na mediach społecznościowych.
  4. Włącz wielopoziomowe uwierzytelnianie. Jest to dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która może chronić Twoje konto, nawet jeśli złoczyńcy zdobędą Twoje hasło.

Pamiętaj, że w cyberprzestrzeni bezpieczeństwo zaczyna się od świadomości i odpowiedzialnego korzystania z technologii. Bądź zawsze czujny i dbaj o swoją prywatność oraz bezpieczeństwo finansowe.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]