Uwaga na fałszywe mandaty! CERT Polska ostrzega przed oszustwem!

Kierowcy samochodów obecnie powinni być szczególnie ostrożni. CERT Polska ostrzega bowiem przed fałszywymi wezwaniami do zapłaty za nieprawidłowe parkowanie samochodu. Przestępcy zostawiają takie spreparowane mandaty za wycieraczkami pojazdów

Fot. Kraków w Pigułce

W sowim wpisie na X (byłym Twitterze), CERT Polska, wraz z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzega przed kampanią oszustów, z wykorzystaniem kodów QR. Oszuści podszywają się pod instytucję straży miejskiej aby uwiarygodnić swoje działanie i wywołać u potencjalnych ofiar skraje emocje. Umieszczają oni za wycieraczkami zaparkowanych samochodów spreparowane mandaty. Ich treść brzmi następująco: „Straż miejska stwierdziła naruszenie. Aby zobaczyć szczegóły, zeskanuj kod QR”.

Dodatkowo, uciekają się do wywołania presji informując, że opłacenie mandatu w ciągu 24 godzin obniży kwotę mandatu o 50 procent (pełna kwota wynosi 100 złotych). Po zeskanowaniu kodu QR, odbiorca zostanie przeniesiony na fałszywą stronę, która ma za zadanie wyłudzić dane do logowania do bankowości internetowej. Należy pod żadnym pozorem nie klikać w wybrany sposób płatności oraz podawać dane karty płatniczej lub do logowania do bankowości elektronicznej (w przypadku wpisania swoich danych należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i poinformować o sytuacji).

Zaleca się aby takie fałszywe mandaty natychmiast wyrzucać, a w przypadku wątpliwości, czy faktycznie otrzymaliśmy mandat, możemy skontaktować się z posterunkiem straży miejskiej i spytać o potencjalne naruszenie.

Źródło: dobreprogramy.pl 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]