CERT Polska alarmuje! Uwaga na fałszywego mObywatela

Coraz więcej osób decyduje się na pobranie rządowej aplikacji mObywatel. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż cyberprzestępcy utworzyli nową kampanię, na celowniku której są użytkownicy tej aplikacji

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Obecnie użytkownicy mObywatela powinni być szczególnie uważni, ponieważ to właśnie oni mogą stać się potencjalnymi ofiarami oszustów. Cyberprzestępcy w swojej nowej kampanii rozsyłają SMS-y, w których przekonują, że konieczne jest pobranie „nowej wersji” aplikacji mObywatel. W wiadomości zawarty jest link, po kliknięciu którego zostajemy przeniesieni do spreparowanej strony sklepu Google Play. Tam z kolei znajduje się oczywiście podrobiona aplikacja mObywatel. Niestety jest ona łudząco podobna do oryginału.

Osoby, które w porę nie zorientują się, że stały się ofiarami oszustwa, będą następnie nakłaniani aby zalogować się do podróbki mObywatel danymi logowania do bankowości elektronicznej. W ten sposób uzyskują nasz login oraz hasło i mają już łatwą drogę do wyczyszczenia naszego konta z oszczędności.

Specjaliści z CERT Polska zalecają czujność i ostrożność, zwłaszcza gdy chodzi o otwieranie odnośników z SMS-ów i ściąganie aplikacji na telefon. Takie działania należy podejmować z uważnością i bez pośpiechu, gdyż łatwo przeoczyć w tedy alarmujące szczegóły. Najlepiej również nie wychodzić poza Google Play w poszukiwaniu nowych aplikacji.

Źródło: telepolis.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]