Każdy idący na wybory powinien to wiedzieć. Jak oddać ważny głos?

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory parlamentarne. Tego dnia Polacy będą mieli możliwość  oddać głos na swoich kandydatów do Sejmu i Senatu, a także wziąć udział w referendum. Należy jednak wiedzieć jak oddać ważny głos, a kiedy głos zostanie uznany za nieważny

Fot. Shutterstock

W najbliższą niedziele, 15 października 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne. Zagłosować może każdy pełnoletni obywatel, który ma czynne prawo wyborcze. Należy jednak wiedzieć jak poprawnie oddać głos, a kiedy zostanie on uznany za nieważny. Stanie się tak w przypadku, gdy zakreślimy więcej niż jednego kandydata w wyborach do Sejmu lub w wyborach do Senatu. Jest to o tyle ważna kwestia, ponieważ nie ma możliwości otrzymania drugiej karty wyborczej w przypadku pomyłki.

Ponadto głos będzie nieważny, gdy przy nazwisku kandydata postawimy inny znak niż dwie przecinające się linie, najlepiej zatem postawić znak „X” w obrębie kratki. Nieważny będzie głos z wstawionym w kratkę „V”, linią, kropką czy zamalowany na czarno. Niepoprawne jest również zaznaczenie nazwiska kandydata poza kratką. Oczywiście za nieważny głos uznaje się również oddanie pustej kartki. Należy również pamiętać, że nie można zagłosować bez ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Na wybory trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty, paszport lub e-dowód w aplikacji mObywatel.

Tego samego dnia odbędzie się referendum, również w tych samych lokalach wyborczych. Każdy głosujący otrzyma kartę referendalną, na której znajdować się będą cztery pytania, dlatego możemy oddać cztery głosy. W tym wypadku również możemy zaznaczyćjedną odpowiedź – „Tak” lub „Nie”, stawiając dwie przecinające się linie, najlepiej „X” w obrębie kratki. Jeżeli nie chcemy udzielić odpowiedzi na któreś z pytań, należy pozostawić przy nim puste pole.

Za głos nieważny uznaje się zaznaczanie zarówno odpowiedzi „Tak”, jak i „Nie”. Należy pamiętać, że błędnie oddany głos wrzucony do urny wyborczej liczy się do frekwencji. Jest to istotne z uwagi na to, że  frekwencja świadczy o ważności głosowania. Jeżeli frekwencja w referendum przekracza 50 procent, to jest ono wiążące. W sytuacji gdy nie chcemy głosować w referendum, należy poinformować o tym komisję i nie pobierać karty referendalnej.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]