Uważaj! Informacje o odcięciu prądu trafiają do Polaków

W ostatnim czasie Polacy otrzymują spreparowane SMSy, rzekomo pochodzące od Polskiej Grupy Energetycznej. W treści próbują przekonać odbiorców, że posiadają oni nieopłacone rachunki za prąd

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

W tej metodzie oszustwa przestępcy podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną i rozsyłają wiadomości do coraz większej liczby obywateli i mogą trafić do każdego odbiorcy energii . Nie jest to niczym nowym, gdyż oszuści od dawna wykorzystują wizerunek znanych firm lub instytucji w celu wzbudzenia w odbiorcach zaufania lub odwrotnie – paniki. Takie działanie ma na celu wywołanie w odbiorcach skrajnych emocji, w celu dalszego zmanipulowania ich i nakłonienia do podjęcia konkretnych kroków.

W treści fałszywych SMS-ów informują o nieuregulowanych płatnościach z wezwaniem do zapłaty. Na końcu podany jest link, który po kliknięciu, przekierowuje odbiorcę do spreparowanej strony, która do złudzenia przypomina oficjalną witrynę. W niej zawarty jest serwis szybkich płatności, gdzie odbiorca proszony jest o podanie danych osobowych oraz numeru karty bankowej lub nakłaniany jest do zalogowania się do bankowości elektronicznej.

Po podaniu takich informacji wszystkie dane natychmiast trafiają do oszustów, a ci mają wtedy możliwość zalogowania się do autentycznego konta bankowego ofiary i kradzieży pieniędzy.

Policja apeluje o zgłaszanie podobnych wiadomości, czy to mailowych czy SMS-owych. Ponadto numery, z których rozsyłane są fałszywe wiadomości warto od razu dodawać na czarną listę i blokować. Oczywiście pod żadnym pozorem nie należy udostępniać danych wrażliwych czy numerów kont bankowych. W razie wątpliwości warto sprawdzić na własną w adekwatnej instytucji czy nie zalegamy z opłatami.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]