Polacy otrzymują takie maile z „wygraną”. Nie daj się nabrać na to oszustwo!

Tym razem oszuści, wykorzystując logo Orlenu, rozsyłają maila zachęcające do wzięcia udziału w loterii. Wygraną ma być bon o wartości 1000 złotych na zakup paliwa. W rzeczywistości jest to typowa metoda oszustwa – phishing

Fot. Pixabay

Jak informuje portal dobreprogramy.pl, Polacy otrzymują fałszywe maile, w których przestępcy podszywają się pod firmę Orlen. W treści informują, że adres e-mail odbiorcy został wybrany do wzięcia udziału w loterii, w której wygraną jest bon o wartości 1000 złotych – „Masz niepowtarzalną okazję wygrania bonu do Orlenu o wartości 1000 zł!” . Poniżej znajduje się ikonka z napisem „Sprawdź!”, która ma nas zachęcić do kliknięcia w nią. Na szczęście po uważnym przyjrzeniu się wiadomości, widoczne jest jawne oszustwo.

Nadawca korzysta z wyjątkowo długiego adresu e-mail we francuskiej domenie, a tytuł wiadomości zawiera szereg niezrozumiałych znaków. Bardzo prawdopodobne zatem, że większość skrzynek skuteczne kwalifikuje więc taki e-mail jako spam. Jeżeli jednak klikniemy w link, zaprowadzi on nas do strony w zagranicznej domenie, a cała akcja nie ma rzecz jasna związku z autentycznymi działaniami promocyjnymi stacji Orlen.

Na takiej stronie można spodziewać się prób nakłonienia odbiorcy do podania danych osobowych lub loginu i hasła do bakowości internetowej. Wtedy otwieramy możliwość oszustom do wyczyszczenia naszego konta z oszczędności. Należy zatem nie dać się zmanipulować przestępcom wizją rzekomej wygranej, nie klikać w linki oraz pod żadnym pozorem nie podawać swoich danych wrażliwych. Zaleca się ignorowanie takich wiadomości oraz kasowanie ich aby uniknąć pomyłki w przyszłości.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]