Przydatna opcja w mObywatelu. Ułatwi nam tegoroczne wybory

Centralny Rejestr Wyborców jest nową usługą, dostępną w aplikacji od sierpnia tego roku. Zastąpiła ona dotychczasowe rejestry wyborcze prowadzone przez lokalne gminy. Ponadto dzięki niej możemy sprawdzić swój lokal wyborczy 

Fot. Pixabay

Znaczącą zmianą w administracji państwowej jest Centralny Rejestr Wyborców, który obecnie odpowiada za listy osób uprawnionych do głosowania w poszczególnych komisjach wyborczych. Takie rozwiązanie ułatwia skuteczne oddanie głosu. Zasadniczo, lokal wyborczy w którym możemy oddać głos zależny jest ona naszego miejsca zamieszkania, jednak nie zawsze jest to rozwiązanie praktyczne, a dla niektórych często jest to znacznie utrudnione.

Jednak korzystając z Profilu Zaufanego w CRW możemy nie tylko sprawdzić miejsce, w którym możemy zagłosować ale również złożyć wniosek o głosowanie w miejscu naszego stałego pobytu lub o dopisanie do rejestru wyborców. Złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania nie wymaga osobistej wizyty w urzędzie gminy, która ma nas na swojej liście wyborców. Wszystkie urzędy gminy, ambasady i konsulaty obsługują potwierdzenie zmian zainicjowanych w CRW. Zaświadczenie o prawie do głosowania możemy uzyskać w najbliższym urzędzie.

W tym celu należy otworzyć zakładkę usług dla obywatela na stronie gov.pl. Korzystając z Profilu Zaufanego mamy możliwość zgłoszenia zmiany miejsca głosowania. Dzięki takiemu działaniu, wniosek zostanie zrealizowany i będzie czekał na nas już po 5 dniach roboczych. Ponadto w aplikacji zawarte są także podstawowe informacje Centralnego Rejestru Wyborców. Po zalogowaniu możemy sprawdzić status naszych praw wyborczych oraz potwierdzić, do której komisji możemy się udać.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]