Ten SMS może trafić do każdego. To jawne oszustwo!

Podszywanie się przestępców pod serwis OLX jest metodą starą i dobrze znaną. Treść wiadomości często przybiera różne formy, jednak zazwyczaj chodzi o odbiór płatności za sprzedany przedmiot, co jest oczywistą próbą wyłudzenia danych lub pieniędzy

Fot. Pixabay

Na nieszczęście dla użytkowników OLX, oszuści upodobali sobie ten portal i wiele kampanii skupia się wokół niego. Przestępcy często podszywając się pod serwis, rozsyłają masowo wiadomości SMS. Te natomiast trafiają do autentycznych wątków w smartfonach, przez co niezaangażowani odbiorcy mogą machinalnie potraktować je jako wiarygodne komunikaty. Jak podaje dobreprogramy.pl, w najnowszym zgłoszeniu od czytelnika portalu, przestępcy w wiadomości informują o potrzebie odbioru płatności.

„Twój towar został zarezerwowany! Pieniądze czekają na Ciebie” oraz „Klient zapłacił za Twój towar. Aby otrzymać należność i etykietę wysyłkową, kliknij w link” – tak brzmi treść wiadomości.

Owy link, podany na końcu wiadomości, prowadzi do spreparowanego serwisu logowania do bankowości, gdzie atakujący wyłudzają login i hasło do banku. Kiedy odbiorca w porę nie zorientuje się, że padł ofiarą oszustwa oraz je poda, przestępcy sami spróbują zalogować się na konto i wyprowadzić z niego środki.

Należy zaznaczyć, że treść wiadomości jest całkowicie zmyślona, bowiem OLX nie wysyła tego typu komunikatów. Ponadto sprzedający nie musi znikąd odbierać pieniędzy za sprzedaż, gdyż automatycznie wysyłane są na jego konto poprzez portal. Apeluje się zatem o szczególną ostrożność w sytuacji otrzymania takiego SMS-a czy maila, najlepiej od razu go usunąć. Wiadomości te można zgłaszać do analizy bezpieczeństwa przez zespół CERT Polska, pod numerem 799-448-084.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]