Wiele osób pada ofiarą tego oszustwa! Policja zaleca cztery zasady, aby się chronić

Każdy z nas może otrzymać, bądź już otrzymał, wiadomość, w której nadawca podszywa się pod bliską osobę i prosi o wsparcie, najczęściej pieniężne. Policja apeluje o zachowanie ostrożności i zaleca stosowanie się do kilku zasad

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak podaje policja, pomimo licznych apeli i nagłośnień podobnych spraw, regularnie zgłaszają się osoby, które padły ofiarami oszustwa na tak zwany „uszkodzony” telefon. W tej dobrze znanej metodzie, przestępca wysyła wiadomość z nieznanego numeru i podszywa się pod rodzinę lub znajomego potencjalnej ofiary. W treści podaje, że musiał zmienić dotychczasowy numer telefonu z powodu uszkodzenia lub zgubienia sprzętu.

Następnie zachęca do kontynuacji rozmowy na WhatsAppie, gdzie prosi o wsparcie finansowe w związku z nieoczekiwanym wydatkiem na nowy telefon. Atakujący często posługują się jakiegoś rodzaju linkiem lub proszą o zrealizowanie przelewu Blikiem. W każdym przypadku pieniądze trafią w praktyce na konto oszusta, jeżeli ofiara nie zorientuje się w porę, że jest manipulowana. Policja apeluje, aby zachować ostrożność i stosować się do czterech zasad, które mogą pomóc uniknąć problemu tego rodzaju. Zaleca się:

  • zachować spokój i nie działać pod wpływem emocji,
  • nie klikać załączonych do rozmowy linków,
  • zweryfikować treść wiadomości,
  • rozmawiać z bliskimi o znanych metodach stosowanych przez oszustów.

Ponadto należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci. Przede wszystkim aby nie udostępniać obcym osobom haseł do swoich kont. Warto również za każdym razem wylogować się z bankowości internetowej, sprawdzać logo, nazwę i adres URL odwiedzanych stron, nie instalować nieznanych aplikacji oraz nie skanować i wysyłać danych z dowodu osobistego czy karty płatniczej. Stosując się do tych zasad, zwiększamy prawdopodobieństwo uniknięcia problemów oraz przykrych konsekwencji.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]