Specjalny dodatek dla pracowników. Związany jest ze zmianą czasu

Już niedługo będzie miała miejsce zmiana czasu z letniego na zimowy, a zegarki przestawione zostaną o godzinę wstecz. W takiej sytuacji Kodeks pracy przewiduje pewien dodatek dla pracowników 

Fot. Pixabay

Jak co roku, w ostatnią niedzielę października będzie miała miejsce zmiana czasu z letniego na zimowy. 29 października wskazówki zegara zostaną cofnięte o godzinę, a dokładniej z 3:00 na 2:00 w nocy. Ma to oczywiście konsekwencje dla osób pracujących w momencie zmiany czasu. Do grafików osób pracujących na nocne zmiany (najczęściej od godziny 22:00 do 6:00 rano) zostanie dołożona dodatkowa godzina. To jednak wiąże się z przekroczeniem wynoszącej osiem godzin, dobowej normy pracy.

W takim wypadku, zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy, obowiązkiem pracodawcy jest wypłacenie pracownikowi specjalnego dodatku, który jest wyższy od normalnej stawki. Przepisy zakładają, że za nadgodziny pracownik otrzyma dodatkowe 100 proc. wynagrodzenia, o ile nadliczbowe godziny przypadają w nocy, w niedzielę i święta, o ile te nie są dla zatrudnionego dniami pracy według wcześniej ustalonego grafiku. Natomiast w wypadku dni powszednich, wysokość dodatku jest równa 50 procent od wysokości wynagrodzenia.

Praca na nocną zmianę w weekendy obejmuje szeroką grupę zatrudnionych, wśród których wymienić można pracownikach produkcji, poszczególnych fabryk, pracowników szpitali, ochroniarzy, funkcjonariuszy policji lub kierowców komunikacji miejskiej. Będą oni mogli liczyć na podwójną „godzinówkę” za nadliczbowy czas poświęcony w tym dniu na swoje obowiązki.

Źródło: Biznes Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]