Oto największy płaz ogoniasty w Polsce. Lasy Państwowe apelują o ostrożność

Lasy Państwowe opublikowały filmik z pokaźnym okazem salamandry plamistej, największego płaza ogoniastego występującego w Polsce. Ostrzegają również przed jego dotykaniem

Fot. Pixabay

W swoich mediach społecznościowych Lasy Państwowe opublikowały wideo, na którym widoczna jest salamandra plamista. Wyjaśniono, że jest to największy płaz ogoniasty żyjący w Polsce. Długość jego ciała dochodzi nawet do 30 centymetrów. Można się na nie natknąć w wilgotnych lasach liściastych, mieszanych, a rzadziej iglastych, na polanach, w obrębie skalistych zboczy. W Polsce salamandra występuje w południowych regionach kraju.

Ciekawostką jest, że nazwa tego płaza prawdopodobnie wywodzi się języka perskiego, w którym słowo to oznacza „żyjąca w ogniu”. W okresie średniowiecza natomiast wierzono, że salamandry potrafią żyć w ogniu, a nawet go gasić. Wiązano to z żywymi, jasnymi plamami, do złudzenia przypominającymi blask ognia.

We wpisie zaapelowano również o nie dotykanie płaza w momencie spotkania go. Z boku głowy zwierzę bowiem ma gruczoły wydzielające toksynę – samandrynę. Samo dotknięcie może nie jest niebezpieczne, ale dostanie się toksyny do oczu lub ust może wywołać silne podrażnienie, a połknięcie jej może wywołać drgawki, podniesie ciśnienie, drętwienie kończyn”. Należy zatem podziwiać salamandrę, jednak bez fizycznego kontaktu.

Źródło: polsatnews.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]