Jesienna plaga inwazyjnego gatunku w polskich domach. Jak można odstraszyć te owady?

Azjatyckie biedronki są gatunkiem inwazyjnym w Polsce i stanowią zagrożenie dla naszych rodzimych biedronek. Zwłaszcza jesienią stają się prawdziwym utrapieniem gdyż szukając schronienia przed zimnem wchodzą do naszych mieszkań i domów. Ponadto owady te gryzą i mogą powodować reakcje alergiczne

Fot. Pixabay

Biedronka azjatycka, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ze wschodu. W Polsce jest ona gatunkiem inwazyjnym, pierwszy raz pojawiła się w roku 2006 i od tamtego czasu owad ten zaczął gwałtownie rozprzestrzeniać się po naszym kraju, z uwagi na swoje szybkie rozmnażanie. Niestety jest on zagrożeniem dla rodzimej biedronki. Łatwo odróżnić te dwa gatunki, gdyż „polskie” biedronki mają zazwyczaj siedem kropek, a azjatycki odpowiednik od zero do nawet 23.

Azjatyckie biedronki wydzielają drażniącą, alkaloidową substancję o charakterystycznym żółtym kolorze, która w kontakcie ze skórą może wywoływać podrażnienia skórne i obrzęki. W większości przypadków po ugryzieniu tego owada powstaje jedynie swędzące zaczerwienienie, jednak ugryzienie może być groźniejsze dla alergików. W takim wypadku może ono spowodować powstanie obrzęku, pokrzywki, a nawet problemy z oddychaniem.

Na szczęście jest kilka sposobów aby bronić się przed tymi owadami. Lasy Państwowe radzą zakładanie moskitier oraz uszczelnianie okien oraz drzwi. Odstraszają je również niektóre zapachy, na przykład woń kwaśnych cytrusów, chryzantemy, kamfory oraz mentolu. Olejkami o tych zapachach możemy zatem spryskać parapety, firanki oraz drzwi wejściowe. Naturalnie sprawdzą się również specjalne preparaty i środki na owady.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]