Ministerstwo Cyfryzacji apeluje do Polaków! Należy zachować ostrożność

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, aby uważać a wszelkiego rodzaju próby oszustwa realizowane za pośrednictwem telefonów oraz online. Szczególnie czujni powinniśmy być gdy zadzwoni do nas nieznany numer lub przy odebraniu podejrzanego SMSa bądź maila

Fot. Pixabay

W swoim wpisie na Facebooku Ministerstwo Cyfryzacji apeluje do Polaków o zachowanie uważności przy wszelkiego rodzaju próbach oszustw telefonicznych lub internetowych. Za przykład podana została znana metoda oszustwa „na córkę”. W takim działaniu przestepca kontaktuje się z potencjalną ofiarą poprzez wiadomość SMS, jednocześnie podając się za bliską osobę. Natępnie zachęca do przeniesienia rozmowy na aplikację WhatsApp.

Tam nadawca oznajmia, że  zmiana numeru i telefonu miała być konieczna, ponieważ dotychczasowe urządzenie uległo zniszczeniu i prosi o wsparcie finansowe. Oczywiście jest to próba wyłudzenia pieniędzy. Analogiczną metodą jest oszustwo, w którym przestępca podaje się za „dawnego przyjaciela’ i również stara się namówić potencjalną ofiarę na chwilową pożyczkę.

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje, by w takich przypadkach zachować zimną krew, nie ulegać presji czasu i samodzielnie sprawdzić, czy numer osoby, za którą podaje się nadawca faktycznie się uległ zmianie. Należy też zwrócić uwagę, że wszystkie tego typu próby wyłudzenia pieniędzy można bezpośrednio zgłosić do zespołu CERT Polska, pod specjalnym numerem +48799448084.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]